Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Tydzień w Poznaniu. Co robić w Poznaniu w ciągu tygodnia? 4, 5, 6 i 7 listopada 2019

Brak pomysłów jak spędzić czas w ciągu tygodnia? Podpowiadamy. Zobacz, gdzie warto wybrać się na początku listopada w Poznaniu.
Poniedziałek 4 listopada 2019
Nowi Mistrzowie: Jacek Szwaj Trio – premiera płyty „Envoi”
4 listopada @ 20:00 – 23:00

Nowy album formacji podsumowuje pierwszy okres aktywności młodych, dobrze znanych poznańskich muzyków na scenie polskiego jazzu.

Materiał rejestrowany był na przestrzeni kilku lat i wreszcie doczekał się wydania w formie płyty długogrającej. Envoi, czyli podsumowanie, posłowie – zamyka pewien okres twórczości artystów i otwiera zupełnie nowy, który zmaterializuje się niebawem na kolejnej płycie. W „Envoi” muzycy prezentują autorskie kompozycje, w których sięgają do swoich korzeni i inspiracji – folkiem, muzyką słowiańską, klasyczną, a także wielkimi mistrzami światowego jazzu.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wtorek 5 listopada 2019
DKF Wschodo: АЛЖИР (AŁŻIR)
5 listopada @ 16:00 – 18:00

Dyskusyjny Klub Filmowy WSCHODO zaprasza na pierwszą projekcję w roku 2019/20! Na spotkaniu zaprezentowany zostanie pierwszy odcinek rosyjskiego serialu Алжир (Ałżir – (Акмолинский лaгерь жён измеeнников Родины – Akmoliński obóz żon zdrajców ojczyzny) opowiadającego o losach kobiet zesłanych do łagru na terenie Kazachstanu. Prezentację serialu poprzedzi wstęp przygotowany przez jedną studentkę SKNW.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

III przegląd filmów o tematyce żydowskiej
5 listopada @ 18:00 – 10 listopada @ 21:00

Stowarzyszenie Miasteczko zaprasza na III przegląd filmów o tematyce żydowskiej.

W tym roku przygotowaliśmy trzy retrospektywy. Naszym gościem będzie dokumentalista Oren Rosenfeld, którego firma Holyland Productions realizuje produkcje dla takich stacji jak BBC. Jego filmy w wyważony sposób traktują o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Nina Paley to amerykańska animatorka, która za pomocą feminizmu reinterpretuje klasyczne mitologiczne historie, przełamując ich patriarchalną narrację. Tomer Heymann jest najważniejszym izraelskim dokumentalistą zajmującym się tematyką LGBT.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Obrazy Wrażliwe: Symfonia Fabryki Ursus
5 listopada @ 18:00 – 19:30

Jesienny blok „Obrazów Wrażliwych” kończymy pokazem znakomitego dokumentu eksperymentalnego „Symfonia Fabryki Ursusu”. Dla rozważań o dobrych komitetach film Jaśminy Wójcik przypomina życiorysy ludzi pracujących w jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie, których historie wyrzucono na śmietnik wraz z odejściem komunizmu.

Pracujący nad filmem artyści zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymentalnym filmie dokumentalnym, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Jej byli pracownicy, za pomocą pamięci ciała i dźwięków, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Tak rodzi się symfonia fabryki Ursus, składająca się z choreografii czynności robotników, kadry technicznej, administracyjnej i kierowniczej. Symfonii towarzyszy coś jeszcze – niemal zapomniane wartości związane z erą przemysłową – robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. To głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Musica Posthumana Moja Muzyka#76
5 listopada @ 20:00 – 21:00

Musica Posthumana to połączenie koncertu, scenicznej instalacji i choreografii. Powstałe środowisko dźwiękowe łączy w sobie muzykę instrumentalną i elektroniczną oraz sonifikuje dane ruchu ciała. W spektaklu wykorzystane są m.in. strategie uczenia maszynowego i system motion capture.

Tytuł nawiązuje do boecjańskiej teorii trzech sfer, która wprowadza podział muzyki na musica instrumentalis – muzykę słyszalną przez człowieka, musica humana – muzykę harmonii duszy i ciała oraz musica mundana – muzykę harmonii Wszechświata. Spektakl poszerza ten podział o czwarty element – tytułową musica posthumana, w której zacierają się granice podziału zaproponowanego przez Boecjusza, zaś dźwięk otrzymuje autonomiczną sprawczość, wchodzi w dynamiczne relacje z innymi elementami środowiska i upodmiotawia byty nieożywione.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Środa 6 listopada 2019
Festiwal Słuchowisk 2019
6 listopada @ 12:00 – 17:00

To już IV edycja! Przed nami rozmaite słuchowiska: dla dzieci i młodzieży, instalacyjne, biograficzne, eksperymentalne, o przyszłości, retrospektywne, odsłuchy produkcji już istniejących, 6 prapremier, 3 poznańskie odsłony, konferencja naukowa i wiele, wiele innych. Jednym słowem – w ten długi listopadowy weekend zapraszamy do słuchania.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

R.O x Konoba / 6.11 / Poznań
6 listopada @ 20:00 – 23:00

Po występach na Spring Break Showcase & Conference i Open'er Festival, belgijski duet elektroniczny wraca do Polski! R.O x Konoba zagrają jesienią w Sopocie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu!

R.O x KONOBA to duet belgijskich producentów, którzy swoją współpracę rozpoczęli już w 2015 roku. Ich pierwszy wspólny utwór „On Your Knees” do tej pory osiągnął ponad 30 milionów wyświetleń w serwisie YouTube i kilka milionów odtworzeni w serwisach streamingowych. Kolejny singiel „Get Home” wykorzystał w swoim pokazie jeden z najpopularniejszych amerykańskich choreografów i tancerzy – Sean Lew. W 2018 roku ukazało się pierwsze wspólne wydawnictwo duetu producentów, „ELLE” EP, które artyści promowali na europejskiej trasie min. w Belgii, Niemczech, Francji czy Polsce! W ich muzyce będącej połączeniem soulowej czułości z elektroniczną ekspresją słychać inspiracje takimi artystami jak Chet Faker, FKJ czy Bonobo. Już pod koniec kwietnia RO i KONOBA wystąpią na poznańskim festiwalu Spring Break, gdzie premierowo zaprezentują materiał ze specjalnego projektu „10”!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Jazz Ring Festival 2019 | William’s Things
6 listopada @ 20:30 – 22:00

Po sukcesie albumu “William's Things”, inspirowanego poezją Blake'a, Michał Górczyński, wybitny klarnecista, improwizator I kompozytor kontynuując niezwykły cykl „muzyka do języków” pozostaje w obszarze poezji anglojęzycznej. Po mistycznej i romantycznej Anglii Blake'a przyszedł czas na XIX-wiecznego amerykańskiego poetę i filozofa Henry'ego Davida Thoreau. To niekwestionowany guru obecnych ekologów i ekoentuzjastów, piewca natury i życia w bliskim kontakcie z przyrodą.

Płytę artyści nagrywali w lesie, poddając się duchowi natury, grając razem z nią, odczytując jej intencje. Cały materiał jest dialogiem z najbliższą człowiekowi przestrzenią, z jego naturalnym, pierwotnym otoczeniem.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Czwartek 7 listopada 2019
Trupa Trupa “Of The Sun” / 7.11 / Poznań
7 listopada @ 18:00 – 21:00

Trupa Trupa to Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal. W 2015 roku w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records ukazał się album “Headache”. Rok później zremasterowana wersja “Headache” została wydana przez francuski label Ici d'ailleurs. W 2017 roku w wyniku współpracy francuskich i angielskich wydawców ukazał się kolejny album “Jolly New Songs”. Płyta doczekała się japońskiej edycji wydanej przez Moorworks. W międzyczasie Trupa Trupa wystąpiła na wielu festiwalach muzycznych m.in. SXSW, Primavera Sound, Iceland Airwaves, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic i Liverpool Sound City. W lutym 2019 roku nakładem wytwórni Sub Pop ukazał się singiel “Dream About”.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

RunCamino – pokaz i spotkanie w Poznaniu | 07.11.2019
7 listopada @ 19:00 – 20:00

Prawdopodobnie pierwszy w historii film o przebiegnięciu Camino del Norte, najstarszej drogi pielgrzymkowej Europy, 835 km z San Sebastian do Santiago de Compostela.
Robert Celiński – najlepszy obcokrajowiec w historii Everest Maratonu, tym razem z Himalajów schodzi prawie na poziom morza i mierzy się z górami oraz z kapryśną pogodą Północnej Hiszpanii, gdzie biegnąc pokonuje ponad tysiącletni szlak św. Jakuba. Czy wiara pomaga mu w tym ciężkim wyzwaniu i czy ciężka droga niesie jakieś duchowe oczyszczenie?

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

LiteruFKA // Magdalena Bielska // Slam poetycki
7 listopada @ 19:00 – 21:00

Fundacja KulturAkcja i Klub Dragon zapraszają na cykl literacki LiteruFKA, czyli aż sześć przepysznych spotkań z poezją. Sześć niepowtarzalnych okazji do rozmowy z najciekawszymi współczesnymi polskimi poetkami i poetami. Bez wykładu i bez wymądrzania się. Posłuchamy, porozmawiamy i pokłócimy się o literaturę. Będziemy leżeć na ziemi, siedzieć po turecku i podpierać ściany. A po tym wszystkim, zapraszamy do udziału w slamie poetyckim. Do zobaczenia w poznańskim Klubie Dragon.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Mazolewski/Porter Official Event, Tama, 7.11.2019
7 listopada @ 20:00 – 23:00

Dwie bezkompromisowe osobowości polskiej sceny, których wspólny album ma szanse być jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń sezonu. Z jednej strony John Porter, Anglik, który w latach 70-tych wybrał Polskę na swój dom, znalazł się w pierwszym składzie Maanamu, grał ballady Cohena z Maciejem Zembatym, nagrał kultowe płyty z zespołem Porter Band, solowe i w duecie z Anitą Lipnicką. Z drugiej strony Wojtek Mazolewski człowiek, którego muzyka stanowi jeden z najlepszych polskich produktów eksportowych, niestrudzony propagator jazzu, grywający na całym świecie ze składami Pink Freud czy Wojtek Mazolewski Quintet.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Low Roar 7.11. | Próżność, Poznań
7 listopada @ 20:00 – 8 listopada @ 08:00

Low Roar wydaje nową płytę i wyrusza w solową trasę! Podczas kameralnego koncertu będzie można usłyszeć zarówno nowy materiał, jak i przearanżowane na tę okoliczność starsze utwory. Autor piosenek takich, jak „I'll Keep Coming”, „Easy Way Out”, czy „Nobody Loves Me Like You”, którego muzyka znalazła się w trailerach kultowej gry Death Stranding wystąpi 7.11. w Próżności w Poznaniu.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

ERITH Live@Alternativa Club / Gość: M. Borowiec
7 listopada @ 21:00 – 23:30

W lipcu na Open'er Festivalu, a już wkrótce w Poznaniu! Erith nie gra zwykłych koncertów… Jej solo acty to performance, elektroniczne show, podczas których artystka wciąga publiczność do swojego kosmicznego świata. Erith loopuje poszczególne sample, do których dogrywa instrumenty, śpiewa, a jej znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny taniec i towarzysząca mu gra świateł.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

To oczywiście tylko część wydarzeń, które będą się odbywały w nadchodzącym tygodniu. Wszystkie można znaleźć w naszym kalendarium (klik).

mat. pras. / op. as

Strona głównaPoznańTydzień w Poznaniu. Co robić w Poznaniu w ciągu tygodnia? 4, 5,...