Test&Go Malanów fot. 12WBOT

Turek: Ruszył punkt poboru wymazów na koronawirusa w Malanowie

Ponad 1000 wymazów w ciągu jednego dnia – w Malanowie pod Turkiem od wczoraj działa miasteczko wymazowe. Mobilny punkt Test&Go stanął tym razem na terenie parkingu firmy Sun Garden, przy ulicy Parkowej.

TEST&GO każdorazowo uruchamiane jest na wniosek wojewody wielkopolskiego – Łukasza Mikołajczyka. Badania odbywają się metodą „walk thru” (dla pieszych). Próbki pobierają odpowiednio przygotowani do tego typu zadań żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W punkcie ewidencyjnym są obecni pracownicy Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, a z kolei za dekontaminację odpowiadają chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu (podczas metody „drive thru”). Działanie punktu zabezpieczają żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu, który wchodzi w skład 12 WBOT.

– Jako Wojska Obrony Terytorialnej przeszliśmy do operacji pk. „Trwała Odporność”. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nadal będzie skupiać się na wspieraniu wojewody wielkopolskiego i zespołu kryzysowego – podsumowuje płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – W każdym miejscu, do którego przyjeżdżamy z Test&Go, spotykamy się z ogromną przychylnością władz samorządowych. Chcemy skutecznie docierać z pomocą, która będzie ukierunkowana na profilaktykę, identyfikację oraz izolację covid-19. Skupimy się na punktowym działaniu w ewentualnych ogniskach występowania SARS CoV-2.

Test&Go będzie działać do piątku 3 lipca. Już teraz mieszkańcy Turku, Malanowa i okolic, mogą zapisywać się na drugą rundę badań, bo punkt wymazowy zostanie ponownie uruchomiony od poniedziałku. Rejestracji można dokonać dzwoniąc pod nr tel.: 61 65 68 075. Testy są bezpłatne.

Na badanie trzeba zarezerwować sobie około 10 minut. Na placu wymazowym wyznaczonych jest pięć stref: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym. Jeśli wynik będzie pozytywny, taka osoba zostanie poinformowana o tym telefonicznie przez pracownika sanepidu.

Na badanie należy przyjść w maseczce i rękawiczkach. Osoby, u których nie występują objawy koronawirusa, mogą przyjść pieszo, natomiast ci, którzy zaobserwowali niepokojące symptomy, proszone są o przyjazd autem.

12WBOT, el