wojewoda Łukasz Mikołajczyk

Turek: Będzie pomoc dla szpitala. Od wojewody

Dodatkowy sprzęt i środki ochrony osobistej pojadą do SP ZOZ w Turku. Tak zadecydował Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski, który o problemach szpitala dowiedział się z… mediów.

– Zapotrzebowanie zostało zgłoszone dopiero po mojej interwencji – wyjaśnia wojewoda. – Media nie rozwiążą problemów placówki, tylko rozwiąże je zgłoszenie konkretnego zapotrzebowania. Podstawowy warunek jest taki, że muszę o tym otrzymać informację, a nie dowiadywać się na podstawie pytań z mediów.

Wojewoda dokonał korekty w swojej decyzji w sprawie szpitala w Turku – liczba łóżek dla pacjentów z covid-19 ma zostać zmniejszona. Szpital wystąpił również o środki ochrony osobistej i sprzęt. Wielkopolski Urząd Wojewódzki, zgodnie z zapotrzebowaniem, przygotował dla szpitala 8 tys. fartuchów, 8 tys. kombinezonów, 1 tys. gogli i 40 tys. sztuk rękawiczek ochronnych.

Z kolei dodatkowy sprzęt medyczny wymaga sprowadzenia z Agencji Rezerw Materiałowych. To m.in. respiratory, kardiomonitory, aparaty do RTG czy USG. W tej sprawie wojewoda Łukasz Mikołajczyk wystąpił już do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w kontekście ZZOZ w Czarnkowie, Szpitala Średzkiego im. Serca Jezusowego Sp. z o.o. w Środzie Wielkopolskiej oraz SP ZOZ w Turku, w których uruchomione zostały dodatkowe łóżka covidowe.

Decyzje wojewody dotyczące tworzenia miejsc dla pacjentów z covid-19 są podejmowane w oparciu o dane dostępne w rejestrze podmiotów leczniczych prowadzonym przez wojewodę oraz informacje dostarczane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– Jako płatnik świadczeń zdrowotnych znamy potencjał szpitali i jesteśmy w stanie ocenić możliwości poszczególnych podmiotów – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. – Wiemy, jakiej jakości świadczeń możemy spodziewać się w oddziałach o tym samym profilu, znamy możliwości sąsiadów, co pozwala nam tak zbudować rynek, aby zabezpieczyć dostęp do leczenia wielkopolskim pacjentów.

Wielkopolskie szpitale dysponują obecnie 1272 łóżkami dla pacjentów z covid-19, z tego 335 jest wolnych. W przypadku łóżek respiratorowych z puli 154 wolnych jest 97.

WUW, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze