Marzysz o tym, aby Twój pojazd osiągał najlepsze możliwe osiągi, a silnik grzmiał w sposób, który wzbudzi zazdrość innych fanów motoryzacji? Postaw na tuning samochodowy. Wiele prostych czynności możesz zrobić samemu, aby zmodyfikować swoje auto.

1. Co to jest tuning? 
2. Na co zwrócić uwagę podczas tuningu? 
3. Modyfikacje silnika
4. Sportowe filtry powietrza
5. Hamulce
6. Aktywne filtry powietrza

Co to jest tuning?

Tuning samochodów to nic innego, jak poprawa ogólnych osiągów pojazdów. Wykonuje się go, aby dostosować styl jazdy pojazdu do wymagań jego właściciela. Mowa tutaj przede wszystkim o poprawie trzech podstawowych parametrów pojazdu: przyspieszania, zwrotności i sprawności hamulców.

Na co zwrócić uwagę podczas tuningu?

Tuning pojazdu musi być wykonany w taki sposób, aby zachować równowagę między trzema wspomnianymi parametrach. Na przykład po zwiększeniu mocy silnika może być odczuwalna niedoskonałość hamowania lub zawieszenia, które wcześniej nie były zauważalne. Wymiana tylko jednej części może zwiększyć obciążenie auta i uszkodzić inne części, dlatego ważne jest, aby podczas tuningu zachować prawidłową równowagę.

Modyfikacje silnika

Prawie wszystkie samochody opuszczają fabrykę z przykręconym wskaźnikiem mocy. Kryją więc pod maską o wiele większy potencjał – wystarczy go użyć. Każdy silnik ma też jednak maksymalną tolerancję i jeśli przesadzisz z tuningiem, możesz go uszkodzić.

Tym, co reguluje moc pracy silnika, jest ECU (Electronic Control Unit). Jest to jednostka sterująca silnika i skrzyni biegów, na której zainstalowane jest fabryczne oprogramowanie. Przeprogramowanie jej samemu jest czasochłonne i niebezpieczne, a poproszenie o pomoc specjalisty tylko w tej kwestii jest bardzo tanie. Lepiej więc nie ryzykować tutaj zmian samemu, stawiając na fachowców od tzw. „chip-tuningu”.

Warto też rozważyć modyfikację układu dolotowego, który zapewni większy dopływ powietrza do silnika. Trzeba to jednak robić uważnie, bo nadmiar powietrza w połączeniu z niedomiarem paliwa może skończyć się uszkodzeniem silnika.

Sportowe filtry powietrza

W silnikach benzynowych wolnossących warto zastąpić zwykły papierowy filtr filtrem sportowym.  Nie zawsze po wymianie filtra na model sportowy odczujemy pod pedałem gazu odczuwalną zmianę. Warto jednak to wykonać chociażby dla dużo ciekawszych efektów dźwiękowych.

Przy okazji zwiększania mocy silnika warto jednak zadbać o inne kwestie, takie jak poprawę zawieszenia i zmianę opon, które są prostymi modyfikacjami, a mogą pomóc wydatnie zwiększyć osiągi pojazdu. Zobacz na przykład części, jakie możesz zastosować w przypadku bmw f30 tuning.

Hamulce

Jeżeli poprawiamy moc silnika i jego osiągi, koniecznie musimy też równocześnie zadbać o układ hamulcowy. Zwykle wystarczy wymiana tarcz i klocków na takie z klasy sportowej, dobrze chłodzonych. Dużo tańszym sposobem na poprawienie jakości hamowania jest wymiana przewodów hamulcowych na takie w stalowym oplocie, a także zastosowanie płynu hamulcowego wysokiej jakości, odpornego na wysokie temperatury.

Aktywny wydech

Aktywny wydech to sposób na odmienienie brzmienia Twojego auta. Aktywny układ wydechowy może mieć formę elektroniczną i mechaniczną – lepsze efekty daje aktywny wydech zrobiony metodą mechaniczną (klasyczną), ale w niektórych przypadkach, np. auta w leasingu lub na gwarancji, lepiej wykonać tego typu tuning w formie elektronicznej. Aktywny wydech Mercedes lub BMW zmieni zupełnie sposób, w jaki inni patrzą na Twoje auto, a koszt wykonania takiej modyfikacji jest niewielki.

Artykuł sponsorowany