Trzynasta emerytura już w kwietniu. Ile emeryci dostaną „na rękę”?

pieniądze fot. Arcaion, pixabay

1217,98 zł „na rękę” dla emeryta i rencisty – tyle dostaną dodatkowo emeryci i renciści w kwietniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury.

– Zgodnie z ustawą trzynastki przysługują w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest to dodatkowe świadczenie – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Emeryci i renciści otrzymają pieniądze wraz z kwietniowym świadczeniem. Co ważne, nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków.

Ministerstwo Finansów w tym roku zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł.

– Zaniechanie to jest jednorazowe i ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym – dodaje rzeczniczka.

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Źródło: ZUS

Podziel się:

Ostatnio dodane: