Trzy tramwajarki fot. Sławek Wąchała

Trzy tramwajarki. Wspomnienie i inscenizacja z okazji Dnia Tramwajarza

W dniu imienin Katarzyny, czyli w Dniu Tramwajarza odbyła się uroczystość na Skwerze Trzech Tramwajarek poświęcona wydarzeniom z czerwca 1956 roku.

Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska to trzy tramwajarki, które 28 czerwca 1956 roku szły na czele marszu, niosąc biało-czerwoną flagę.

W 2006 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński odznaczył Stanisławę Sobańską, a także pośmiertnie Helenę Przybyłek i Marię Kapturską, Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski. 25 listopada 2018 Fundacja Kochania Poznania uhonorowała te odważne uczestniczki i tragiczne ofiary Poznańskiego Czerwca skwerem oraz tablicą w przestrzeni miasta.

W pierwszą rocznicę istnienia skweru odbyła się tam mała uroczystość, po której inscenizatorzy przeszli z flagą pod Pomnik Ofiar Czerwca 1956 roku, gdzie odbyła się inscenizacja. Później rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcyjnej Fundacji Kochania Poznania oraz Projektu Miś wsiedli do poznańskich tramwajów, by poprzez inscenizacje przypomnieć o historii naszych bohaterek.