niebezpieczne odpady, chemikalia fot. policja Środa Wlkp

Trzy osoby zatrzymane za porzucanie niebezpiecznych odpadów

Nielegalny transport i składowanie groźnych odpadów w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju. Takie zarzuty usłyszeli członkowie grupy przestępczej zatrzymanych przez średzkich policjantów. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Wynik pracy funkcjonariuszy operacyjnych pozwolił 2 lutego zatrzymać transportowany ładunek, który był przewożony ulicą Śremską w Nowym Mieście nad Wartą. Podczas przeszukania ciężarówki kryminalni znaleźli blisko półtora tysiąca litrów groźnych substancji! Specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego i strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, pobrali też próbki do badań, by określić dokładny skład zawartości kilkunastu pojemników.

Kryminalni ustalili, że w proceder zamieszkanych jest trzech mężczyzn. Dwóch mieszkańców powiatu elbląskiego (57 l. i 52 l.) oraz 32-latek z sąsiedniego powiatu śremskiego. Wszyscy zostali zatrzymani. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i policji o zastosowanie wobec zorganizowanej trójki przestępców najsurowszy ze środków zapobiegawczych – tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledczy ustalili, że zatrzymana ciężarówka miała dotrzeć do wynajętego magazynu na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą (powiat średzki). Tam pojemniki z odpadami miały być wyładowane i pozostawione, a osoby które wypożyczały powierzchnię, miały po prostu ulotnić się bez śladu. W ten sposób z problemem niebezpiecznego składowiska miał zostać niczego nieświadomy właściciel hali. Bo w przypadku porzucenia odpadów to właśnie właściciel posesji jest za nie odpowiedzialny, ale ze względu na koszty usunięcia składowiska sięgające milionów złotych osoba taka nie jest w stanie tego uczynić. Dlatego zazwyczaj cały ciężar sfinansowania usunięcia takich odpadów spada na lokalny samorząd, co skutkuje kosztami finansowymi, mocno obciążającymi budżet gminy – a w przypadku braku środków i działań degradacją środowiska naturalnego.

Gdyby przestępcom udało się zrealizować swój plac w Nowym Mieście nad Wartą, wówczas kosztowałoby to gminę, jak wyliczyli policjanci, kilkadziesiąt tysięcy złotych, które musiałaby wydać na utylizację tych odpadów. Na szczęście średzcy policjanci ukrócili proceder, a warto podkreślić, że dzięki wynikom ich śledztwa policjanci w całej Polsce zlokalizowali wiele innych składowisk odpadów niebezpiecznych.

Źródło: KPP Środa Wielkopolska