Trzecia edycja akcji “Ale zasadził!”. “Zieloni” sadzą drzewa

sadzenie drzew, Warta Poznań fot. UMP

Z nowym sezonem wystartuje trzecia edycja akcji “Ale Zasadził!” Warty Poznań. Klub zapowiedział, że wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu za każdą bramkę zdobytą posadzi 111 drzew w jednym z podpoznańskich nadleśnictw.

Dwa lata temu Warta Poznań razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu rozpoczęła akcję “Ale Zasadził!”. Chodziło o to, by za każdego gola strzelonego przez piłkarzy Warty w oficjalnych rozgrywkach (PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna Pucharu Polski) posadzić drzewa.

“W pierwszej edycji było ich sto, a potem, w roku 110-lecia klubu podnieśliśmy stawkę właśnie do 110 drzew za bramkę” – wyjaśnia klub. – “W nadchodzącym sezonie będzie to 111 sadzonek za gola. Kibice zyskują jeszcze jeden powód, by ściskać kciuki za drużynę “Zielonych”, bo od jej skuteczności będzie zależało to, jak duży obszar uda się zalesić”.

Dotąd zasadzono 8110 drzew, w pierwszej edycji akcji – 3710 sztuk, głównie dębów bezszypułkowych. Zostały posadzone we wrześniu ubiegłego roku i rośną już w Nadleśnictwie Łopuchówko. Finał drugiej edycji odbędzie się w październiku na specjalnym pikniku i wtedy zostanie zasadzonych aż 4400 drzew za gole z minionego sezonu. A klub ma nadzieję, że w najnowszej odsłonie akcji uda się posadzić już ponad 10 tysięcy drzew.
“Wszystko w ich nogach i głowach!” – podsumowuje z optymizmem Warta Poznań.

– “Ale Zasadził!” to świetna inicjatywa łącząca sport i przyrodę – mówi dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Poznaniu. – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu już po raz 3 w piłkarskim sezonie 2023/2024 wraz z Wartą Poznań posadzi tysiące drzew. Za każdego strzelonego gola przez „Zielonych” zostanie posadzonych 111 drzew w jednym z podpoznańskich lasów. Pamiętajmy, że jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza ok. 700 kilogramów tlenu. Las to też naturalny magazyn wody, 1 m kw. leśnej gleby potrafi zatrzymać aż 200 litrów wody. Stąd też od przeszło 30 lat leśnicy stosują retencję, a woda, którą zatrzymamy w lesie, służy nam wszystkim. Z dumą kibicujemy Warcie Poznań oraz liczymy na grad goli w kolejnym sezonie piłkarskim.

Marcin Kozubski, dyrektor marketingu i komunikacji Warty Poznań, zapewnia, że klub wyjątkowo chętnie angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
– Akcja „Ale Zasadził!” to tylko jeden z wielu projektów, które realizujemy w ramach naszej strategii ESG – podkreśla. – Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zwiększenia zielonych obszarów w naszym regionie, a jednocześnie w pewien sposób motywować naszych zawodników do osiągania coraz lepszych wyników na boisku. Wierzymy w to, że sport i ekologia mogą iść w parze, a nasze działania w tym zakresie są dowodem na to, że klub piłkarski może być aktywnym uczestnikiem walki o lepsze jutro dla nas wszystkich. Codziennie zachęcamy naszych kibiców do aktywnego wsparcia naszych działań, bo tylko razem możemy osiągnąć więcej.

Dlaczego #WARTO sadzić drzewa? Bo jedno dorosłe drzewo może latem wytranspirować (wydzielić w postaci pary) do 450 l wody dziennie – a taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 st. C! Metr kwadratowy gleby w lesie jest w stanie zmagazynować do 200 litrów wody, a tylko jej wierzchnia, 10-centymetrowa warstwa, jest zdolna do przyjęcia blisko 50 litrów wody opadowej.

Drzewa są także doskonałym filtrem, bo pochłaniają i neutralizują dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie, takie jak ołów, kadm, miedź, cynk. No i oczywiście wytwarzają też tlen: najwięcej go wytwarzają buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: