Bój o Trzciankę fot. MZN w Trzciance

Trzcianka: Żołnierze ponownie zdobywali miasto. Z czołgiem!

Tradycyjnie już w styczniu Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance zaprasza na “Styczniowy bój o Trzciankę” – inscenizację z okazji 75. rocznicy powrotu Trzcianki do Macierzy. Walki odbyły się w niedzielę i były naprawdę zażarte!

Na miejsce zmagań wybrano dworzec PKP, a inscenizacja rozpoczęła się o 13.30. Były prawdziwe tłumy: prawie stu rekonstruktorów z 13 grup rekonstrukcyjnych w mundurach i z pojazdami wojskowymi z epoki podziwiały tłumy mieszkańców. Rekonstruktorzy odtworzyli walki o Trzciankę w styczniu 1945 roku, poddanie się niemieckich żołnierzy i ucieczka na zachód ostatnich niemieckich mieszkańców tych ziem.

Największą sensacją był jednak czołg, prawdziwy T-34, który wjechał na dworzec. Była też artyleria, która robiła wiele hałasu, bo rekonstruktorzy nie pożałowali środków pirotechnicznych. Armia Czerwona ponownie zdobyła miasto, a Niemcy pod wodzą oficera z białą flagą je poddali.

Widowisko, zdaniem mieszkańców wypadło niezwykle autentycznie, obecność prawdziwego sprzętu wojskowego z czołgiem na czele sprawiała, że mieli poczucie cofnięcia się w czasie. Jedyna różnica była taka, że zima 1945 roku była znacznie ostrzejsza, a Trzcianka zasypana była wówczas śniegiem…

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze