Trzcianka: Seniorka została oszukana. Straciła bardzo dużo pieniędzy

policja fot. Sławek Wąchała

25 tys. złotych – tyle straciła mieszkanka Trzcianki przez oszusta podającego się za policjanta. Miała pomóc w akcji zapobiegającej okradzeniu banku, a tożsamość oszusta potwierdzić dzwoniąc na numer 997.

Wczoraj około godziny 14.00 na telefon stacjonarny 65-letniej mieszkanki Trzcianki zadzwonił mężczyzna, który poinformował ją, że jest funkcjonariuszem tutejszego komisariatu policji. Poprosił ją o pomoc w policyjnej akcji, która rzekomo miała zapobiec okradzeniu banku. Polecił, by dla swojego bezpieczeństwa wypłaciła wszystkie oszczędności z konta i przekazała je policji.

Aby uwiarygodnić swoją historię, oszust kazał kobiecie zadzwonić na numer 997 i tam potwierdzić jego dane personalne oraz informacje policyjnej akcji. Ale ponieważ nie rozłączył się z 65-latką, kobieta, gdy wybrała numer alarmowy, nie połączyła się z policją, a z jego wspólniczką. Przekonana w te sposób 65-latka poszła do banku, wypłaciła 25 tys. złotych, a następnie przekazała je oszustowi. Wieczorem, kiedy zorientowała się, że została oszukana, o całej sprawie powiadomiła trzcianeckich kryminalnych.

„Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy” – przypominają trzcianeccy funkcjonariusze. – „Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się za funkcjonariusza Policji i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Najlepiej w takiej sytuacji powiadomić rodzinę oraz policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Krytycznie powinniśmy podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej”.

Źródło: KPP Trzcianka

Podziel się: