ryś 2 fot. UMiG Trzcianka
Jak informuje Nadleśnictwo Trzcianka, Nelly, samica rysia, którą niejednokrotnie spotykali spacerowicze w trzcianeckich lasach – nie żyje. Co gorsza, osierociła dwójkę niesamodzielnych jeszcze kociąt.

Nelly często była widywana w lasach wokół Trzcianki. Martwa została odnaleziona martwa w okolicy Wapniarni. Do jej śmierci nie przyczynił się człowiek – powodem był ostry nieżyt jelit.
„Jak pisze Pan Marcin Grzegorzek z Dzika Zagroda – Żubry zachodniopomorskie „Przyczyną może być zatrucie, bakterie, wirusy, jednostki chorobowe przenoszone przez koty domowe, z którymi rysie mają kontakt” – podaje Nadleśnictwo Trzcianka. – „W naszej okolicy są jeszcze inne osobniki dorosłe, ale Nelly była wyjątkowa… wiosną tego roku urodziła dwa kocięta, które mieszkańcy widywali wielokrotnie”.

I właśnie dalsze losy tych kociąt niepokoją miłośników przyrody. Jak informuje Marcin Grzegorzek, małe rysie były ostatnio widziane pomiędzy Białą i Wrzącą. Gdyby ktoś je zauważył, proszony jest o skontaktowanie się z nim – tel. 605 093 721. Maluchy są za małe, by przetrwać samodzielnie zimę. Trzeba je uratować.

Nadleśnictwo Trzcianka, el

Podziel się: