Trwa druga edycja miejskiego programu in vitro w Poznaniu. Wciąż można się zgłaszać

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Już 437 małych poznanianek i poznaniaków urodziło się dzięki in vitro. Dlatego prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał się pod obywatelskim projektem ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa.

Właśnie trwa druga edycja miejskiego programu in vitro – pary, które chcą wziąć w niej udział, cały czas mogą się zgłaszać.
– Program dofinansowania in vitro dał szczęście wielu poznańskim rodzinom – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dla setek par to jedyna okazja, by cieszyć się z rodzicielstwa. W stolicy Wielkopolski już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością, ale tysiące osób z innych miejscowości w całej Polsce nie ma takiej szansy.

Dlatego prezydent Poznania zdecydował, że wesprze swoim podpisem obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa. Na przykładzie Poznania widać, że daje to pozytywne efekty: dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta do procedur in vitro urodziło się już 437 dzieci. 378 maluchów – dzięki procedurom dofinansowanym w latach 2017-2020, a 59 – dzięki drugiej edycji programu.

Przypomnijmy, że z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu.

Obecnie trwa druga edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 r. i potrwa do końca 2024 r. Jest ona realizowana przez trzy placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok).

Podziel się:

Ostatnio dodane: