Trójwymiarowa mapa Poznania jedną z najlepszych na świecie. Co można na niej znaleźć?

Poznań 3D fot. UMP

Mapa Poznania w 3D zajęła czwarte miejsce w rankingu International Journal of Geographic Information Science. Oceniano 40 trójwymiarowych modeli miast z całego świata. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które ma taką mapę całego swojego obszaru.

– Projekt udostępniliśmy użytkownikom w 2018 roku – mówi Jarosław Zawadzki, zastępca dyrektora ds. Systemu Informacji Przestrzennej Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. – Od tamtej pory model zyskał już uznanie w Polsce, czego wyrazem była między innymi nagroda Skrzydeł IT w Administracji otrzymana w kategorii e-usług dla obywatela. Teraz ten innowacyjny trójwymiarowy model doceniono na arenie międzynarodowej, co potwierdza jego wysoką jakość oraz właściwy kierunek rozwoju.

W rankingu „Ocena i analiza porównawcza trójwymiarowych modeli miast” Poznań wyprzedziły tylko Helsinki, Amsterdam oraz Espoo. Autorzy rankingu do oceny modeli przygotowali specjalny „3D City Index”, liczący prawie 50 kryteriów podzielonych na cztery kategorie. Oceniano zawartość danych, to, czy model zawiera statystyki historyczne, tunele, mosty, zbiorniki wodne i roślinność oraz czy jest bezpłatny.

Model 3D ma przede wszystkim jednak znaczenie praktyczne – każdy może z niego dowolnie i bezpłatnie korzystać na stronie miasta. Dzięki niemu poznaniacy i poznanianki mogą uzyskać wiele informacji o interesującym ich zakątku miasta: potencjał solarny budynków (fotowoltaika), dane o stanie powietrza, pozycję pojazdów komunikacji miejskiej, tereny zielone, a także pozyskać podstawowe dane o budynkach, ich wysokości, funkcji czy liczby kondygnacji. Może także pobrać dowolny model obiektu w jednym z wielu formatów, a jego wyróżniającą cechą jest stała i bieżąca aktualizacja danych 3D oraz jego powiązanie z mapą 2D.

Podziel się:

Ostatnio dodane: