Tramwaje na nowych torach w centrum Poznania. Na razie testowo

przejazd testowy, Święty Marcin fot. PIM

Nowe tory na Świętym Marcinie właśnie zostały przetestowane przez tramwaje przed oficjalnym uruchomieniem trasy, które ma nastąpić 13 maja. W jazdach próbnych wzięły udział trzy pojazdy: Moderusy Gamma i Beta oraz helmut.

– 13 maja tramwaje wrócą na ważne trasy w Poznaniu – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Na ulice Fredry, Mielżyńskiego i Św. Marcin oraz na Pestkę. pierwszej kolejności zależało nam na jak najszybszym przywróceniu ruchu tramwajowego, ponieważ transport publiczny jest kluczowy w naszym mieście. Zyskaliśmy trwałą, bezpieczną infrastrukturę, z której będziemy korzystać przez wiele kolejnych lat. Dziękujemy pasażerom za cierpliwość, jaką wykazali w miesiącach wyłączenia tych tras z ruchu.

Testy wypadły dobrze – ale na razie Świętym Marcinem będą kursować wyłącznie dwukierunkowe tramwaje, i wahadłowo. Linia nr 16, która tędy pojedzie, kursować będzie z trasy PST do ronda Kaponiera, gdzie skręci w most Uniwersytecki i ul. Św. Marcin dojedzie do skrzyżowania z Al. Marcinkowskiego. Tam zlokalizowany będzie tymczasowy przystanek, z którego wyruszy z powrotem na Piątkowo – tym samym torem, bo tor na ulicy 27 Grudnia nie jest jeszcze gotowy, a na Świętym Marcinie między Al. Marcinkowskiego a Gwarną jest tylko jeden tor.

Na jego tymczasowym końcu, czyli między ulicami Gwarną a Kościuszki, tramwaje będą wjeżdżały na tzw. tor właściwy przez zamontowany tymczasowo rozjazd nakładkowy. Nakładka umożliwi więc zmianę toru i przejazd w obu kierunkach, a gdy już nie będzie potrzebna, bo remont w centrum się skończy – zostanie usunięta, a nawierzchnia przy torowisku przywrócona do stanu pierwotnego.

Pasażerowie tramwaju jadącego ul. Św. Marcin będą mogli już wysiadać i wsiadać przy CK Zamek na nowym przystanku w kierunku ronda Kaponiera – wcześniej był tam tylko w stronę centrum. Taki układ pozwoli na udostępnienie pasażerom częściowo trasy przez centrum na czas trwającej jeszcze przebudowy.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: