Eric Le Lann Paul Lay - Thanks a Million Dom Bretanii w Blue Note Poznań fot. Sławek Wąchała

„Thanks a million”: Eric Le Lann i Paul Lay w hołdzie Louisowi Armstrongowi (ZDJĘCIA)

Poniedziałkowy wieczór w klubie Blue Note upłynął pod hasłem jazzu z wysublimowanym francuskim odcieniem, co w efekcie dało niezwykle interesującą mieszankę stylistyczna i muzyczną. Ale tego można było oczekiwać, skoro na scenie pojawił się duet Eric Le Lann i Paul Lay.

Koncert „Thanks a million” w hołdzie Louisowi Armstrongowi odbył się w ramach XXXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Tytuł koncertu jest jednocześnie tytułem płyty duetu Le Lann/Lay wydanej w 2018 roku i nawiazującej do albumu Louisa Armstronga z 1935 roku. Francuscy muzycy zagrali na niej utwory, które genialny trębacz wykonał tak, że na zawsze zapisały się w historii jazzu: „Dinah”, „Mack the Knife” czy” St. James Infirmary”.

Na płycie znalazły się też własne kompozycje Le Lanna i Laya, bardzo francuskie, subtelne i wyrafinowane aranżacje utworów. Ten francuski dodatek sprawił, że nowoorleańska klasyka nabrała niespotykanej delikatności i elegancji i z pewnością warto było posłuchać tego punktu widzenia na jazz.

Eric Le Lann pochodzi z Bretanii, jest utytułowanym trębaczem i kompozytorem jazzowym i ma na swoim koncie kilkanaście wydanych płyt. Wśród muzyków, z którymi występował wymienić można takie gwiazdy jak Chet Baker, Herbie Hancock, Dexter Gordon czy Billie Higgins. Paul Lay to ceniony pianista jazzowy młodszego pokolenia, absolwent paryskiego wyższego konserwatorium muzycznego, nazwany przez „Le Monde” „najbardziej utalentowanym pianistą jazzowym swojego pokolenia”. Występował m.in. z Barbarą Hendricks i Riccardo del Fra.