Terminale do płatności kartą są już we wszystkich tramwajach w Poznaniu

terminal do płatności zbliżeniowych fot. UMP

W tramwajach montaż został już zakończony, w autobusach jeszcze trwa. Ale na przełomie kwietnia i maja już we wszystkich pojazdach będzie można kupić bilet przy użyciu karty płatniczej lub smartfona.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, prawie 200 terminali od kilkunastu tygodni działa w autobusach podmiejskich, a teraz zakończył się ich montaż w tramwajach. Trwa jeszcze ich instalacja w autobusach MPK: urządzenia OPS (Open Payment System) są już zamontowane we wszystkich pojazdach stacjonujących na zajezdni Kacza, a na przełomie kwietnia i maja – będą zamontowane w pozostałych autobusach. Wtedy płatności kartą zbliżeniową będą dostępne już we wszystkich pojazdach w Poznaniu i gminach współpracujących z ZTM.

– Po wejściu do autobusu lub tramwaju na ekranie terminala wystarczy wybrać rodzaj biletu, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM. – Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy. Pasażerowie mogą kupić jednorazowe bilety czasowe: do 15 minut (4 zł w taryfie normalnej), do 45 minut (6 zł) i do 90 minut (8 zł) oraz krótkookresowy bilet 24-godzinny w cenie 15 zł (na strefę A) lub 20 zł (na strefę A+B+C+D). Dostępne będą również bilety ulgowe.

Rzecznik przypomina też, że pakiet informacji dotyczący płatności poprzez terminal znajduje się na Portalu Pasażera i to właśnie tam można sprawdzić historię zakupionych biletów, wystąpić o fakturę czy złożyć reklamację. Z kolei ważność biletu można sprawdzić w terminalu pojazdu, którym się aktualnie podróżuje.

– Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer, tzw. token w postaci ciągu znaków – mówi Bartosz Trzebiatowski. – W przypadku kontroli uprawnienie do przejazdu można potwierdzić kartą płatniczą lub urządzeniem mobilnym, w zależności od tego w jaki sposób realizowana była transakcja. Osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty, ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartfona do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy w momencie kontroli dany pasażer ma ważny bilet.

Pojazdy, w których system już działa, zostały oznaczone specjalnymi naklejkami i pasażerowie chcący w ten sposób zapłacić za bilet powinni na to zwrócić uwagę – zwłaszcza gdy podróżują tramwajem składającym się z dwóch wagonów, a terminal zainstalowany jest tylko w pierwszym.

Podziel się:

Ostatnio dodane: