Tereny nad Wartą w Poznaniu posprzątane. Ponad 500 kg śmieci!

sprzątanie, Warta fot. UMP

350 wolontariuszy i ponad 500 kg śmieci – to bilans tylko pierwszego dnia akcji “Warta warta posprzątania”, odbywającej się 12 i 13 września. Akcja stanowiła przygotowanie do ogólnopolskiej 30. akcji Sprzątanie świata, a wziął w niej udział także prezydent Jacek Jaśkowiak.

Popularność oznacza wiele śmieci

Akcja “Warta warta posprzątania” to kolejna z akcji nie tylko poprawiających stan terenów nadwarciańskich, ale też zwracających uwagę na to, że ich ogromna popularność przekłada się na ogromną ilość śmieci, które są tam zostawiane. Mimo akcji edukacyjnych, dostawiania kolejnych pojemników na śmieci, patroli policji i straży miejskiej, a wreszcie regularnego sprzątania, na które miasto w tym sezonie wyda prawie 3 mln zł, za posprzątanie terenu od mostu Lecha do mostu Przemysła I – śmieci jest nadal bardzo dużo.

– Tereny nad Wartą są regularnie sprzątane, w sezonie nawet codziennie – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który również sprzątał nad Wartą. – Przy Wartostradzie stoi prawie 150 zwykłych koszy na śmieci, oraz kilkanaście betonowych – na popioły z grilla. Jest tu też 135 dużych pojemników na segregowane odpady. Mimo to i tak zdarza się, że śmieci lądują na trawie. Takie akcje jak dzisiejsza wyraźnie pokazują, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za porządek w Poznaniu.

Sprzątanie w całej Polsce organizuje Fundacja Nasza Ziemia, a w Poznaniu dodatkowo akcji towarzyszy konkurs “Tytka na kapsle” – uczestnicy zabawy otrzymają oznakowane papierowe torby, które należy wypełnić zebranymi nad rzeką kapslami, a każda pełna tytka oznacza atrakcyjne nagrody – niespodzianki.

– Akcja “Warta warta posprzątania” doskonale obrazuje hasło tegorocznej edycji Sprzątania świata – mówi Beata Butwicka, prezeska Fundacji Nasza Ziemia. – Poznań to miasto współpracy. Współpracy między wolontariuszami, uczestniczącymi w akcji szkołami, ale też współpracy naszej, czyli Fundacji Nasza Ziemia z miastem, z prezydentem Poznania oraz wydziałami odpowiedzialnymi za Wartostradę i sprzątanie miasta. Kolejny rok doświadczamy ogromnego wsparcia z ich strony, za co serdecznie dziękujemy. W przededniu wielkiego finału 30. Akcji Sprzątanie Świata chcemy podziękować poznańskim wolontariuszom i miastu za wspólną lekcję ekologii i promocję nieśmiecenia w naturze.

500 kg śmieci!

Już pierwszy dzień sprzątania pokazał, że akcja jest bardzo potrzebna.
– W ciągu pierwszego dnia akcji sprzątania poznańskiej Wartostrady w sumie zebraliśmy prawie pół tony odpadów, z czego większość to “śmieci weekendowe” – mówi Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji Sprzątanie świata Polska. – Do tego wyniku należy jeszcze dodać odpady zebrane przez służby porządkowe, które na co dzień dbają o to, by utrzymać te miejsca w czystości. Niestety, to pokazuje, że postawa części osób, które korzystają z pięknego brzegu Warty, pozostawia wiele do życzenia, a skala tego problemu jest naprawdę poważna. Na całe szczęście, z pomocą wolontariuszy porzucone w naturze odpady znalazły w końcu swoją drogę do odpowiedniego kosza. Chcemy podziękować każdemu uczestnikowi za obecność, zaangażowanie i za to, że po raz kolejny, zgodnie z hasłem tegorocznej akcji, “połączyło nas Sprzątanie świata”. Specjalne podziękowania kierujemy też do Urzędu Miasta Poznania, który kolejny rok całym sercem angażuje się w akcję, a także partnerowi, firmie Lidl Polska, bez którego organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa.

“Warta warta posprzątania” odbywa się już po raz drugi, jako wydarzenie specjalne najstarszej akcji ekologicznej w kraju: Sprzątanie świata – Polska. Ale z każdym kolejnym dniem – aż do najbliższej niedzieli – rozszerzać się będzie na cały teren miasta. Do udziału w niej zgłosiło się 130 grup – zdecydowana większość to poznańskie placówki oświatowe oraz pracownicy z poznańskich firm, którzy coraz prężniej działają w ramach wolontariatu pracowniczego. Podczas sprzątania wolontariusze będą mogli pozostawić to, co zbiorą, w blisko 200 punktach, a miasto zapewni odbiór zebranych śmieci.

Źródło: UMP

Podziel się: