Teatralny pochód na otwarcie Malta Festival Poznań

Festiwal Malta 2022 - otwarcie fot. Sławek Wąchała

Tegoroczny pochód na rozpoczęcie festiwalu Malta będzie plastyczno-muzycznym widowiskiem “Siła patyny” Piotra Tetlaka i Asocjacji 2006, poświęconym pamięci prof. Jarosława Maszewskiego. A na zakończenie zaśpiewa Hanna Banaszak.

W tym roku mija 20. rocznica śmierci prof. Jarosława Maszewskiego, niezwykłego wykładowcy ASP, który potrafił łączyć środowiska i dziedziny sztuki – to dzięki niemu przez miasto przechodzą korowody z okazji imienin św. Piotra i Pawła, a na Cytadeli stanęli “Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz.

– Jarek był człowiekiem wielu talentów – wspomina artystę i organizatora Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Malta. – Potrafił zebrać wokół idei ludzi z różnych kręgów, pokoleń i środowisk, spowodować, że każdy czuł się częścią wspólnoty.

Pamięci tego niezwykłego człowieka będzie poświęcony pochód “Siła patyny” Piotra Tetlaka i Asocjacji 2006. Warto przypomnieć, że wielu członków Interdyscyplinarnej Grupy Teatralnej Asocjacja 2006 współtworzyła w latach 90. ubiegłego stulecia studencką grupę “Kółko Graniaste” – którą prowadził właśnie Jarosław Maszewski. Grupa zasłynęła happeningami, ulicznymi akcjami, spektaklami i pochodami, organizowanymi przez artystów z różnych okazji i zamieniających miasto w wielką, teatralną scenę.

“To samo dzieje się podczas corocznej inauguracji Malta Festival Poznań. W tym roku łączymy siły – efektem tej współpracy będzie widowiskowa parada na otwarcie festiwalu. Pojawią się m.in. pięciometrowe obiekty, pegazy, płonąca żyrafa i wielkie instalacje” – informują organizatorzy Malta Festival Poznań.

Pochód wyruszy 28 czerwca o godz. 21.00 z ul. Panny Marii przy moście Bolesława Chrobrego, a zakończy o 22.00 recitalem Hanny Banaszak w amfiteatrze Brama Poznania – artystka swój koncert także zadedykowała profesorowi Maszewskiemu. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Podziel się: