pożar traw fot. OSP Tarnowo Podgórne

Tarnowo Podgórne: Pożar traw

Tuż przy domach mieszkalnych i uczęszczanej drodze ktoś wpadł na pomysł, by wypalać trawy. Strażacy ochotnicy z Tarnowa Podgórnego mieli pełne ręce roboty.

Tym razem ogień udało się ugasić szybko, a od pożaru nikt nie ucierpiał, choć dosłownie o kilkadziesiąt metrów od ognia znajdowały się domy mieszkalne.

Strażacy co roku przypominają, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Jest też szkodliwe dla środowiska, wbrew temu, co się powszechnie sądzi.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Jeśli wypalane łąki znajdują się przy drogach, to dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na “wypaleniskach” staje się jałowa. Dlatego za wypalanie traw grożą surowe kary – od grzywny do nawet 10 lat więzienia, jeśli pożar doprowadził do zagrożenia życia i zniszczenia mienia.

OSP Tarnowo Podgórne, el

Dodaj komentarz

avatar