plaża, wakacje

Tańsze wakacje? Tylko w górach!

Tak wynika z raportu Związku Banków Polskich, który opublikował Business Insider Polska. W dodatku wakacje w górach mogą być nawet dwa razy tańsze niż nad Bałtykiem.

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia aż 80 proc. Polaków zdecydowało się na spędzenie wakacji w kraju. To, niestety, nie oznacza, że wakacje będą tańsze – jeśli zechcą się wybrać nad morze, to średnio za tydzień wakacji, w zależności od standardu, będą musieli wydać od 2 do 3 tys. zł. A za takie pieniądze można już przebierać w ofertach wyjazdów zagranicznych nad znacznie cieplejsze morza…

Za tydzień w trzygwiazdkowym hotelu nad Bałtykiem dla całej rodziny zapłacimy średnio 2240 zł. Najmniej, bo około 1600 zł, zapłacimy w Kołobrzegu a najwięcej – aż ponad 2900 zł – za wakacje na Helu. Równie drogi jest wypoczynek nad jeziorami: w Mikołajkach, Giżycku czy Mrągowie tydzień wakacji będzie kosztował średnio 2250 zł.

Raport Związku Banków Polskich proponuje więc wakacje w górach, które mogą być nawet dwa razy tańsze niż nad morzem. Średnio tygodniowy nocleg w górach dla całej rodziny, w takim samym standardzie jak nad morzem, wynosi około 1200 zł. W Zakopanem zapłacimy 980 zł, w Szklarskiej Porębie 1400 zł, a w Krynicy – 1180.

Oczywiście to tylko koszty zakwaterowania, a przecież to tak naprawdę dopiero początek urlopowych wydatków. Warto też pamiętać o tym, że na wakacje lepiej nie jechać samotnie – koszt zakwaterowania jednej osoby w hotelu to aż 70 proc. kosztu zakwaterowania rodziny z dwojgiem dzieci…

Jak czytamy, badania CBOS wskazują, że z powodu pandemii wakacyjnym wyjazdem zainteresowanych jest w tym roku jedynie 42 proc. Polaków, czyli aż o 22 punkty procentowe mniej niż na początku roku. Koronawirus sprawił również, że w tym roku Polacy na wakacje będą chcieli zostać w kraju. Potwierdza to 80 proc. badanych.

el