Szymon Szynkowski vel Sęk: walka ze szkalowaniem Polski trwa

Polska odwołuje swój udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Jest to reakcja na słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych “o antysemityzmie Polaków wyssanym z mlekiem matki”.

– Pan premier Mateusz Morawiecki przekazał w dniu dzisiejszym informację o tym, że Polska nie będzie reprezentowana na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu przez nikogo – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych. – Jest to reakcja na wypowiedź, która pojawiła się ze strony ministra spraw zagranicznych Izraela: wypowiedź haniebną, szkalującą, która ma charakter antypolski i rasistowski. Na takie wypowiedzi nie może być zgody nikogo, kto poważnie traktuje prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski!

– Oczekujemy zdecydowanej i jednoznacznej reakcji władz Izraela na tę wypowiedź. Chcielibyśmy, żeby tego typu wypowiedzi nie przekładały się na relacje Polsko – Izraelskie. Chcemy, aby w związku z tym były one przedmiotem jednoznacznego potępienia i wyjaśniania. Natomiast opinia międzynarodowa i inne państwa muszą wiedzieć, że Polska traktuje sprawy prawdy historycznej bardzo poważnie. Taki sygnał poprzez brak uczestnictwa na szczycie Grupy Wyszehradzkiej wysyłamy. Ta walka ze szkalowaniem Polski trwa i jest prowadzona na bardzo wielu frontach… – dodał Szymon Szynkowski vel Sęk.

Relacje z Izraelem są napięte po dwóch wypowiedziach tamtejszych polityków. Najpierw premier Netanjahu podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie miał powiedzieć: “Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu twierdzenie” (taki cytat opublikowało Jerusalem Post, izraelska ambasada zaprzeczyła temu). Następnie nowy minister spraw zagranicznych Izraela, Israel Katz powiedział na antenie TVN24, że “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze