Szymon Szynkowski vel Sęk ministrem do spraw europejskich

Szymon Szynkowski vel Sęk fot. K. Adamska

Dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, polityk z Poznania, zajmie się relacjami z Unią Europejską. Prezydent Andrzej Duda oficjalnie powołał go na to stanowisko 13 października.

– Teka Ministra do Spraw Unii Europejskiej to odpowiedzialne zadanie – powiedział prezydent wręczając nominację ministrowi. – Nie mam wątpliwości, że Minister Szymon Szynkowski vel Sęk poradzi sobie znakomicie. To dla mnie fundamentalnie ważne, by rozumieć naszą pozycję w UE. Polska będzie dobrze reprezentowana.

Szymon Szynkowski vel Sęk jest poznaniakiem, absolwentem stosunków międzynarodowych na UAM, należy do PiS, a swoją karierę polityczną zaczynał jako asystent posłów Marcina Libickiego i Jacka Tomczaka. Co ciekawe, pracował także w biurze Konrada Szymańskiego, gdy był posłem. W 2002 roku wystartował w wyborach do rady miasta, ale radnym został dopiero po wyborach w 2006 roku. Miał wtedy 24 lata i był najmłodszym poznańskim radnym. W 2012 roku został szefem klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta, przewodniczył także komisji rewizyjnej.

Jego nazwisko pojawiło się wśród możliwych kandydatów prawicy na prezydenta Poznania w 2014 roku – ale ostatecznie PiS zdecydował, że wystartuje Tadeusz Dziuba, który jednak przegrał z Jackiem Jaśkowiakiem.

W 2015 roku został posłem, a w 2018 roku – sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ.

Podziel się: