Szamotuły: Kolejny szpital ma zbiornik na tlen medyczny

Szamotuły - zbiornik na tlen fot. WUW
Trzytonowy zbiornik na tlen dla celów medycznych, wraz z parownicą i kompletnym osprzętem, otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych szpital w Szamotułach. To kolejny zbiornik przekazany szpitalowi w regionie.

Szpital od 6 kwietnia decyzją wojewody wielkopolskiego jest szpitalem zakaźnym jednoimiennym na drugim poziomie zabezpieczenia, w którym zabezpieczono łóżka z pełnym dostępem do tlenoterapii dla 110 pacjentów. Obecnie w szpitalu zajętych jest 55 łóżek.

Nie tylko szamotulski szpital otrzymał zbiornik. Przypomnijmy, że w tym roku zbiornik na tlen medyczny, który pozwoli zabezpieczyć tlenoterapię dla ponad 100 pacjentów, zamontowano także w szpitalu MSWiA w Poznaniu. Inwestycje tlenowe zrealizowano również w szpitalach powiatowych w Krotoszynie i Śremie, a wkrótce do szpitala w Pile przekazany zostanie generator tlenu medycznego, który pozwoli na zabezpieczenie i wzmocnienie podstawowego źródła tlenu medycznego w szpitalu. Szpital powiatowy w Pile otrzymał również dotację, przyznaną przez Ministra Zdrowia z funduszu covid-19 w wysokości 350 tys. zł, na realizację inwestycji związanej z rozbudową instalacji tlenowej w szpitalu.

– Wzmocnienie istniejących instalacji tlenowych w naszych szpitalach, czy to poprzez dostawienie kolejnych zbiorników na tlen medyczny, czy też modernizację magistrali tlenowej, znacznie podnosi bezpieczeństwo w zakresie zaopatrzenia pacjentów w to niezwykle cenne lekarstwo, jakim jest tlen – mówi wojewoda Michał Zieliński. – Obecnie w naszych szpitalach wykorzystuje się ponad 250 urządzeń do tzw. wyspokoprzepływowej tlenoterapii, które stanowią bardzo skuteczną broń przeciwko covid-19.

W szczytowym momencie drugiej fali koronawirusa, w listopadzie 2020 r. zużycie tlenu ciekłego sięgało w województwie 38 ton na dobę. W trakcie trzeciej fali, w niektórych dniach zużycie wyniosło ponad 62 tony.
– Cały czas staramy się wspomóc szpitale: i sprzętowo i finansowo, aby dać lekarzom pełne możliwości leczenia pacjentów – zapewnia wojewoda.

Inwestycje w tlenoterapię będą służyć pacjentom cierpiącym na wiele schorzeń, nie tylko w okresie pandemii.

WUW

Podziel się:

Ostatnio dodane: