Sylwia Spurek chce całkowitego zakazu transportu żywych zwierząt

Sylwia SPUREK in the European Parliament in Strasbourg
Podczas swojego przemówienia w Parlamencie Europejskim europosłanka zaproponowała, by ograniczyć transport zwierząt poza UE do 8 godzin i zakazać transportu żywych zwierząt do krajów trzecich, jeżeli ich standardy nie odpowiadają standardom UE.

Jednak takie zasady powinny obowiązywać jedynie do czasu wprowadzenia całkowitego zakazu transportu żywych zwierząt, uważa Sylwia Spurek. Jej zdaniem to jedyne rozwiązanie, by zapobiec cierpieniu zwierząt, na które w tych transportach są szczególnie narażone. Posłanka zauważyła, że regulacje prawne obowiązujące obecnie są niespójne, a często też bardzo łatwo je obejść, bo zawierają wiele luk i sprzeczności.

Jako przykłady Sylwia Spurek wymieniła między innymi słynny już transport tygrysów z Włoch do Rosji, który utknął na granicy polsko-białoruskiej i który uratowało poznańskie zoo. Spory na temat tego, kto powinien płacić za ratowanie zwierząt i od kogo ściągać należność dobitnie wykazały niespójność prawa w obrębie tylko jednego państwa. Sylwia Spurek wspomniała też 14 tys. owiec, które zatonęły na statku w Rumunii.

Dlatego jej zdaniem należy wprowadzić jednolite standardy w całej Unii – ograniczenia transportu zwierząt poza UE do nie więcej niż 8 godzin i zakazu transportu żywych zwierząt do krajów trzecich, jeżeli ich standardy nie odpowiadają standardom UE. Jednak docelowo powinien zacząć obowiązywać całkowity zakaz transportu żywych zwierząt.

el

Podziel się: