Święto Ziół w Muzeum Etnograficznym

Kto interesuje się ziołami i tym, co można z nich zrobić – musi tu być! I koniecznie przynieść koszulkę lub bluzkę, bo będzie ją na miejscu można ufarbować według receptur naszych przodków. Spotkanie z ziołami odbędzie się 8 września przy ulicy Grobla 25. Początek o godzinie 11.

Z ziół, jak się okazuje, można zrobić dosłownie wszystko: przede wszystkim wieńce i bukiety. Na specjalnym stoisku będzie można też nauczyć się, jak najlepiej wykorzystać rośliny z pól i łąk. Fachowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu doradzą też, kiedy i jak zbierać poszczególne rośliny oraz jak je suszyć, by nie straciły swoich cennych właściwości przez całą zimę.

Jednym z głównych bohaterów spotkania będzie nasz swojski len, który jest nie tylko surowcem do tworzenia modnych tkanin, ale jako roślina ma wiele cennych właściwości leczniczych. Z pewnością będzie tu można zapoznać się z takimi sposobami wykorzystania choćby siemienia lnianego, jakich nie znacie.

W dawnych czasach to właśnie mieszanki ziołowe umożliwiały naszym przodkom farbowanie tkanin. Chętni, którzy przyniosą ze sobą coś do ufarbowania, dowiedzą się, jakie rośliny dostarczały barwników do tkanin, a także poznają sekrety japońskiej techniki farbowania shibori. To metoda ręcznego barwienia tkanin, w której wzory na materiale uzyskuje się poprzez jego składanie lub marszczenie. Słowo „shibori” oznacza po japońsku „ściskać”, „skręcać”. Najczęściej wzór uzyskuje się przez marszczenie materiału, zszycie elementów albo zwyczajne złożenie tkaniny.

Nie zabraknie też stoisk, na których będzie można kupić wyroby zielarskie i len w przeróżnej postaci, a dodatkowo dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu bogactwa natury. Organizatorzy zaplanowali też szereg gier i zabaw dla najmłodszych.

Impreza organizowana jest razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z udziałem pracowników Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, a potrwa do godziny 14.

Autor: mat.pra. / el

Podziel się:

Ostatnio dodane: