koszyczek ze święconką

Święconka: Co powinno znaleźć się w koszyczku?

Powinno być co najmniej siedem pokarmów, w tym obowiązkowo chleb, sól, baranek i pisanki. A co jeszcze powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku?

Chleb jest podstawowym składnikiem święconki, i to z kilku powodów: dla chrześcijan jest symbolem ciała Chrystusa, ale także podstawowym pokarmem w naszym kręgu kulturowym. Brak chleba oznacza głód, jego obecność w koszyczku ma więc znaczenie magiczne – zaklinanie, żeby go nigdy nie zabrakło. I koniecznie musi to być kawałek z tego chleba, który zjemy na wielkanocne, niedzielne śniadanie.

Sól jest oczywiście podstawową przyprawą w naszej kuchni, a dla chrześcijan oznacza także ochronę od zepsucia, co zresztą mówi kapłan podczas świecenia pokarmów. Przez całe wieki także uważano ją za produkt magiczny, chroniący przed złymi mocami. Bez soli nie ma życia i z tego powodu znajduje się ona w koszyczku wielkanocnym.

Baranek jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa, oznacza więc triumf życia nad śmiercią i zwycięstwo wiary. Jest symbolem odrodzenia także dlatego, że to przecież na wiosnę rodzą się jagnięta, będąc jedną z pierwszych oznak nadejścia nowej, przyjaźniejszej pory roku. W dawnych czasach baranek miał też chronić przed klęskami żywiołowymi i zapewniać przychylność Matki Natury.

Pisanki – ich tworzenie ma bardzo długą tradycje na naszych ziemiach, a korzenie zdecydowanie pogańskie. Jajka “od zawsze” były symbolem życia i płodności, a najstarsze odnalezione na ziemiach polskich pochodzą z X wieku! W koszyczku wielkanocnym symbolizują życie i odrodzenie, a zabarwione na czerwono mają przynosić szczęście i dostatek.

Bardzo często do koszyczka wkłada się też pieprz – na pamiątkę gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do świątecznego sosu charosetu, podawanego w święto Pesach podczas uroczystej wieczerzy. Chrzan symbolizuje siłe i zdrowie, a wędliny – dostatek i bogactwo. Można dodać do koszyczka także inne ulubione przysmaki: kawałek czekolady czy ulubionego ciasta – jeśli chcemy, żeby tych przysmaków nie brakowało nam w całym roku.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze