Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Mokradeł, by przypomnieć, jaką ważną funkcję pełnią w przyrodzie – i co się może stać, gdy ich zabraknie. UAM i UPP przygotowały film, który o tym mówi.

Jak informuje Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, od 1700 roku zanikło aż 87 proc. światowych mokradeł. To bardzo dużo, a mało kto zdaje sobie sprawę, że tracąc mokradła tracimy wodę. Nie mamy jej za dużo – zwłaszcza w Wielkopolsce, w jej wschodniej części, gdzie upadło wiele gospodarstw rolnych właśnie z powodu braku wody. Gdy jej źródła, jeziora, rzeki czy zbiorniki podziemne wyschły, uprawa ziemi stała się niemożliwa.

Bo to właśnie mokradła magazynują wodę, magazynują węgiel, są źródłem pożywienia, stanowią ważne siedlisko dla organizmów tj: mikroorganizmy, grzyby, rośliny i zwierzęta, a także chronią nas przez katastrofami: powodziami, suszami i sztormami.

Jedynie 2,5 proc. wody na ziemi to woda słodka, przechowywana w lodowcach i właśnie na mokradłach. Mniej niż 1 proc. wody słodkiej jest dostępny, a rzeki i jeziora zawierają zaledwie 0,3 proc. wód powierzchniowych. Mokradła są więc jednym z ważniejszych zbiorników słodkiej wody na naszej planecie.

“Dlatego warto podnosić świadomość ludzi, uświadamiać ich, że powinniśmy działać aby przywracać bagna, zniszczone poprzez odwadnianie i nadmierną eksploatację” – informuje Uniwersytet Przyrodniczy. O tym właśnie mówią naukowcy UAM i UPP w filmie nakręconym w stacji pomiarowej Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w Puszczy Noteckiej, nad którą pieczę sprawuje Pracownia Bioklimatologii UPP.

Strona głównaLifestyleŚwiatowy Dzień Mokradeł