podpisanie umowy fot. UMiG Swarzędz

Swarzędz: Tunel pod torami w rejonie ul. Tabaki – powstaje dokumentacja

Południowa część gminy zyska bezkolizyjne połączenie ze Swarzędzem. 4 marca 2020 r. burmistrz Marian Szkudlarek podpisał umowę na opracowanie dokumentacji tunelu pod torami kolejowymi na wysokości ulicy Tabaki w Swarzędzu.

Jej celem jest stworzenie kolejnego, bezkolizyjnego połączenia, ważnego zwłaszcza dla mieszkańców osiedli położonych w południowej części gminy, oddzielonych od pozostałych terenów torami kolejowymi.
Zadanie o nazwie „Opracowanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej budowlanej i wykonawczej dla zadania pn. Budowa układu drogowego łączącego ul. Antoniego Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu wraz z budową bezkolizyjnego przejazdu pod torami (wiaduktu kolejowego) na wysokości ul. Tabaki w Swarzędzu w km 292,400 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia-Kunowice” zrealizuje firma SWECO Consulting Sp. z o.o. z Katowic. Koszt to 760 tys. zł, a termin wykonania ustalono na 22 miesiące.

– Myślę, że dla naszych mieszkańców jest to bardzo dobra wiadomość. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji – mówi burmistrz Marian Szkudlarek. – Samą budowę chcemy rozpocząć najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.

W Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu od dłuższego czasu prowadzone są przygotowania do tej inwestycji.
– Wszelkie analizy skłaniały do podjęcia budowy kolejnego przejazdu właśnie w okolicach centrum Swarzędza – wyjaśnia wiceburmistrz Grzegorz Taterka. -Zleciliśmy zatem opracowanie koncepcji budowy tunelu pod torami w najbardziej nadającym się do tego miejscu tj. na wysokości ul. Tabaki, czyli niedawno zbudowanej obwodnicy centrum, w pobliżu skansenu pszczelarskiego. Pod uwagę brane były dwa warianty przeprawy pod torami i nowego układu drogowego. Ten, który wybraliśmy po konsultacjach społecznych zakłada, iż nowa droga kierować się będzie z tunelu na wschód, do ul. Tysiąclecia, gdzie zbudowane zostanie rondo.

Tunel w tym miejscu stworzy dogodne połączenie zwłaszcza dla lokalnego ruchu. Koncepcja budowy zakłada bowiem, iż tunelem poprowadzona zostanie jezdnia o szerokości 7 metrów, z chodnikiem po jednej stronie i ścieżką rowerową po drugiej. Zbudowane zostaną 2 wiadukty kolejowe – pierwszy o długości 24 m i drugi – pod torami bocznicowymi – o długości 5,5 m. Nowa droga łącząca ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia będzie miała długość blisko 400 m. Poruszać się nią będą mogły pojazdy do 3,5 t oraz autobusy komunikacji miejskiej, gdyż skrajnia pionowa w obydwu wiaduktach będzie wynosiła 4,5 m.

Kiedy takie nowe połączenie może powstać?
– Po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń sama budowa może potrwać około dwóch lat. Planujemy, że rozpocznie się w 2022 roku, a ukończona będzie w roku 2023 – wyjaśnia burmistrz. – Liczymy się z tym, że koszty będą niebagatelne i mogą wynieść nawet 25-30 mln zł. Wszak mówimy o bardzo skomplikowanej inwestycji, planowanej w silnie zurbanizowanym terenie, wymagającej mnóstwa uzgodnień z wieloma podmiotami, spośród których najwięcej do powiedzenia będą miały spółki kolejowe. Wymaga to dofinansowania z zewnętrznych źródeł, o co zabiegamy.

UMiG Swarzędz, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze