kapitan Tomasz Adamczyk

Swarzędz: Regaty na jeziorze Swarzędzkim

Już po raz siódmy na jezioro Swarzędzkie wypłyną żaglówki. Rozpoczynają się VII Regaty Żeglarskie w Swarzędzu im. kpt. Tomasza Adamczyka.

Wrześniowe spotkanie na wodzie w Swarzędzu to już piękna tradycja i łodzi z każdym rokiem jest więcej – coraz chętnie też regaty oglądają mieszkańcy Swarzędza i Poznania, bo widok kilkunastu żagli na tafli jeziora, zwłaszcza w ładną pogodę, jest niezwykle malowniczy.

Regaty noszą imię kapitana Tomasza Adamczyka, wiceprezesa Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i członka zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego. który był ich pomysłodawcą i twórcą. Zginął w wypadku samochodowym w 2018 roku.

Kapitan Adamczyk był wielkim zwolennikiem popularyzacji sportów wodnych i przywrócenia Poznaniowi tak rzeki Warty, jak i jezior. To dzięki niemu zaczęły się odbywać regaty w Starym Porcie w Poznaniu, on także zainicjował powrót żagli na jezioro Swarzędzkie. Impreza odbywa się już od siedmiu lat.

W tym roku załogi regaty zostaną otwarte o godzinie 10.00, a biegi będą się odbywać w klasie Omega i w klasie Open. Organizatorem są Żagle w Swarzędzu; Sailing in Swarzędz, Sea Adventure oraz Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski. Patronatem objął imprezę Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

el

Dodaj komentarz

avatar