Swarzędz: Kolejne klasy patronackie w Zespole Szkół nr 1

We wtorek, w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, zawarto porozumienie między szkołą a firmą Volkswagen Poznań na otwarcie nowych klas pod patronatem producenta samochodów. Ta powiatowa placówka kształcić będzie w zawodach technik informatyk oraz technik automatyk.

– To kolejny etap w rozwoju szkoły. Tym razem, pod opieką jednego z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie, znajdą się klasy kształcące w zawodzie technik informatyk oraz technik automatyk – powiedział Przemysław Jankiewicz, dyrektor ZS nr 1 w Swarzędzu. – To dla nas bardzo ważne, gdyż obecnie w gospodarce nic nie dzieje się bez informatyzacji.

Dzięki współpracy pomiędzy ZS nr 1 w Swarzędzu oraz Volkswagenem Poznań, w szkole od 2005 r. funkcjonują 4 klasy, w których uczniowie uczą się takich zawodów jak: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechatronik,  mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz operator maszyn i urządzeń odlewniczych.
– Tego typu współpraca daje korzyści szkole, uczniom oraz firmie – mówili zgodnie uczniowie technikum, klasy pierwszej, o profilu informatycznym, którzy wzięli udział we wtorkowym spotkaniu. – Szkoła zyska sprzęt. A my skorzystamy z fachowych praktyk – dodawali.

W związku z podpisywaniem tego typu porozumień korzyści jest zdecydowanie więcej.
– Dzięki współpracy co roku zyskujemy wykwalifikowanych pracowników – powiedziała Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań. – Zaangażowanie, innowacyjność oraz chęć uczenia się powoduje, że mamy duże wsparcie ze strony absolwentów szkół, którym patronujemy. Natomiast młodzi ludzie, dzięki naszym wewnętrznym programom, pokonują poszczególne szczeble kariery, rozwijając się zawodowo – dodała.

Wzrost współpracy między pracodawcami a szkołami zawodowymi jest istotny z powodu profilowanego nauczania, które dostosowuje się do potrzeb rynku pracy a także przyczynia się do poprawy jakości kształcenia.

– Z roku na rok klasy patronackie cieszą się coraz większą popularnością. Wiedza i umiejętności zawodowe, które uczeń wynosi ze szkoły, dają solidną podstawę do uzupełniania i podnoszenia kwalifikacji po zakończeniu edukacji szkolnej – podkreślał podczas podpisania umowy Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.
Jak przyznaje wicestarosta, jedną z dróg, która umożliwi absolwentowi szkoły szybsze podjęcie pracy jest właśnie wcześniejsza nauka w klasie patronackiej.

Na zakończenie spotkania członkowie Zarządu Volkswagen Poznań, Jens Oksen wraz z Jolantą Musielak, wręczyli dyrektorowi ZS nr 1 w Swarzędzu pamiątkowe fotografie przedstawiające m.in. uczniów szkoły uczestniczących w praktykach w fabryce Vokswagena.

Autor: PP

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze