wilk fot. pixabay

Swarzędz: Gmina złożyła wniosek o zgodę na odstrzał wilków

Od kilku miesięcy mieszkańców gminy niepokoją wilki. Zarażone świerzbowcem zwierzęta podchodzą pod ludzkie siedziby i porywają psy. Skala zjawiska jest tak duża, że gmina zdecydowała się wystąpić o pozwolenie na odstrzał wilków.

Wilki dają się we znaki szczególnie mieszkańcom Garbów leżących pod lasem – i znajdującego się z drugiej strony tego samego lasu Szczepankowa. Atakują psy, potrafią nawet wejść na posesję i porwać psa nie zwracając uwagi na obecność ludzi.

Normalnie wilki trzymają się z daleka od ludzi i ludzkich siedzib. Ale te są zarażone świerzbowcem, co sprawia, że są osłabione, w rany spowodowane świerzbem wdają się infekcje. Wilki szukają więc łatwego łupu, bo na normalne polowanie nie mają już siły. Udomowione zwierzęta są właśnie takim łupem. W dodatku w takiej sytuacji nie można liczyć na to, że polowania na psy się skończą.

Dlatego gmina zdecydowała się na skierowanie wniosku o wydanie zezwolenia na odstrzał wilków, choć Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza, doskonale zdaje sobie sprawę z emocji, jakie wzbudzi ten krok.
“Wniosek złożyliśmy z ciężkim sercem” – mówi cytowany przez Radio Poznań Maciej Woliński, rzecznik prasowy burmistrza. – “Jesteśmy świadomi, że będzie budził kontrowersje”.

Czy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przychylnie rozpatrzy wniosek? Wiele wskazuje na to, że tak, choćby ze względu na zarażenie zwierząt świerzbowcem, który jest w ciągu ostatnich kilku lat prawdziwą epidemią wśród zwierząt, jak informuje portal naukawPolsce.pl. Zakażone nim wilki zawsze będą zagrożeniem dla ludzkich siedzib.

4.1 9 votes
Oceń artykuł
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze