Swarzędz Zalasewo

Swarzędz: Czy w mieście zabraknie pomocy doraźnej w nocy i święta?

Do tej pory taką pomoc oferowała przychodnia lekarska Multi-Medic. Ale właśnie wypowiedziała umowę z NFZ. Czy to oznacza, że mieszkańcy Swarzędza zostaną bez pomocy medycznej w nocy iw święta?

Powodem wypowiedzenia umowy jest – jak ustalił “Głos Wielkopolski” – zbyt niskie finansowanie pracy w święta i w nocy. Koszty pracy w tym czasie są dużo wyższe, zwłaszcza że przecież NFZ stawia określone warunki, w jakich mają być wykonywane świadczenia. A to też kosztuje.

Efektem wypowiedzenia umowy jest to, że placówka będzie świadczyć pomoc nocną i świąteczną jeszcze tylko do końca tego roku. Co dalej? NFZ zamierza ogłosić konkurs na świadczenie takich usług. Czy uda się jednak wyłonić świadczeniodawcę w tak krótkim czasie, zwłaszcza biorąc pod uwagę stawki, jakie oferuje NFZ? Bo swarzędzka przychodnia nie jest pierwszą, która zrezygnowała z umowy z NFZ. W październiku z podobnych powodów zrezygnowała przychodnia w Dopiewie.

Jednak nowym podmiotom NFZ oferuje wyższe finansowanie. Mogą liczyć na stawkę wyższą o 10 proc., co daje 137 700 zł miesięcznego ryczałtu. NFZ zapewnia, że mieszkańcy i Swarzędza, i Dopiewa będą mieli zapewnioną pomoc medyczną w niedziele i święta.

Głos Wielkopolski, el

Dodaj komentarz

avatar