Swarzędz: 1,650 mln zł na przebudowę przejścia podziemnego na dworcu PKP

wiceminister Buda, Swarzędz, fot. UMiG Swarzędz

Od kilku miesięcy trwa przebudowa przejścia podziemnego pod torami przy dworcu PKP w Swarzędzu. Gmina właśnie dostała do niej dofinansowanie 1,650 mln zł z dodatkowych środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

O przyznaniu dofinansowania poinformował Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który 22 października gościł w Swarzędzu. Wiceminister poinformował, że nie tylko Swarzędz może liczyć na wsparcie inwestycji transportowych, ale też Szamotuły, Czerwonak, Mosina, Komorniki, Suchy Las, Rokietnica oraz Puszczykowo – łącznie 8,5 mln zł.
– Nowe projekty przejdą teraz proces identyfikacji do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020. To oznacza, że muszą być ujęte w strategii Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Wymaga to  aktualizacji strategii ZIT. W następnej kolejności wnioski o dofinansowanie będą podlegać ocenie przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych – wyjaśnił wiceminister.

W Swarzędzu dzięki tym dodatkowym pieniądzom będzie można dodatkowo rozbudować przejście podziemne, jak podkreślił Marian Szkudlarek, by mogły z niego korzystać osoby z wózkami dla dzieci oraz osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przebudowa zakończona zostanie w przyszłym roku, bowiem termin wykonania ustalono na 400 dni. Koszt przebudowy wyniesie 5.979.367,52 zł.

Przebudowa przejścia podziemnego przy dworcu to jeden element szerszego przedsięzięcia pod nazwą „Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz (etap III) – zwiększenie funkcjonalności Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Swarzędzu”. Projekt ten stanowi kontynuację wdrażania strategii niskoemisyjnych na terenie Gminy Swarzędz w zakresie tworzenia spójnego systemu transportu publicznego, opartego na kolei aglomeracyjnej (Poznańskiej Kolei Metropolitalnej).

Warto dodać, że gmina Swarzędz wystąpiła o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład kolejnych inwestycji: budowy tunelu pod torami kolejowymi łączącego ulicę Antoniego Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu – kwota wnioskowanych środków: 39.388.464,04 zł, rozbudowy ul. Katarzyńskiej od ul. Swarzędzkiej do ul. Promyk w Gruszczynie – kwota wnioskowanych środków: 13.693.000,00 zł oraz rozbudowy ul. Z. Grudzińskiego w Swarzędzu i Jasinie oraz ul. Pszennej w Łowęcinie – kwota wnioskowanych środków: 5.000.000,00 zł.

Źródło: UMiG Swarzędz


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978