Suchy Las: 17 mln zł mniej w budżecie. Przez poligon

Suchy Las fot. UG Suchy Las

Tyle, a może nawet więcej, będzie miała mniej w rocznym budżecie gmina Suchy Las z powodu zmian w prawie, które dotknęły tzw. gminy poligonowe. Wszystkie gminy wspiera w walce poseł Franciszek Sterczewski.

Powodem kłopotów poligonowych gmin, czyli tych, na których terenach są poligony, jest rozporządzenie podpisane przez byłego już wicepremiera Gowina, które przekształca poligony w nieużytki rolne. To w praktyce oznacza, że gminy dostaną znacznie mniejsze pieniądze z podatku poligonowego – w przypadku Suchego Lasu będzie to strata około 17 mln zł rocznie. A jeśli do tego dodać zmniejszenie wpływów z powodu zmian planowanych w Polskim Ładzie – to będzie to nawet 30 mln.

Jak mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Biedrusku Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu, ta decyzja będzie oznaczała konieczność rezygnacji z wielu inwestycji w gminie.
– Musimy przeplanować budżet na nowy rok – mówił. – Na pewno pod dużym znakiem zapytania stanie szkoła w Biedrusku, budowa kanalizacji w Chludowie, Zielątkowie i sporej część Suchego Lasu.

Jak z kolei przypomnieli sucholescy radni, gmina zaplanowała też budowę sieci dróg rowerowych i ta inwestycja także zostanie zatrzymana. Na osiedlu Jesionowym potrzebne są drogi, kanalizacja – wszystko razem o wartości 32-36 mln zł. Bez podatku poligonowego i przy zmniejszonych wpływach z powodu Polskiego Ładu nie da się ich zrealizować.
– Teraz kompletnie nie wiemy, w jakim miejscu jesteśmy i jak to będzie wyglądało – mówili radni.

Gminę Suchy las, tak jak pozostałe gminy poligonowe, wspiera poseł Franciszek Sterczewski, który w tej sprawie napisał interpelację. Ale to tylko na razie, bo jak będą potrzebne bardziej zdecydowane działania, na przykład protest pod ministerstwem, to nie wyklucza także i takiego wsparcia. Władze gminy zastanawiają się też nad pójściem do sądu, bo utrata 30 mln zł praktycznie z dnia na dzień nie jest czymś, co zamierzają zostawić bez reakcji.

Podziel się: