Styczniowa premiera Pana Wyrazistego – nowej książki Olgi Tokarczuk

W styczniu 2023 roku na rynku wydawniczym pojawi się długo oczekiwana nowość: Pan Wyrazisty, którego autorkami są Olga Tokarczuk i Joanna Concejo. Czego możemy się spodziewać po tym twórczym duecie?

Gdy za wspólne pisanie i ilustrowanie książki ponownie biorą się tak fantastyczne twórczynie, jak Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, łatwo przewidzieć bestsellerową karierę zapowiadanej na styczeń książki. Poznaj poruszającą opowieść o Panu Wyrazistym i przekonaj się, do czego może doprowadzić próżne zapatrzenie w samego siebie.

Kilka słów o autorkach Pana Wyrazistego

Olga Tokarczuk – zgrabnie operująca metaforami mistrzyni słowa. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej “Nike”.

Najpopularniejsze książki Olgi Tokarczuk:

  • E.E.,
  • Podróż ludzi księgi,
  • Prawiek i inne czasy,
  • Dom dzienny, dom nocny,
  • Anna In w grobowcach świata,
  • Bieguni,
  • Księgi Jakubowe.

Olgę Tokarczuk charakteryzuje coś, o co wielu twórców nieustannie zabiega: wzbudzanie emocji. Skrajnych, słodkich, gorzkich. Jedni zaczytują się w jej powieściach i opowiadaniach, inni unikają autorki ze względu na jej poglądy. Niezależnie od stanowiska, warto poznać niełatwą literaturę autorki, by przekonać się, dlaczego jest tak cenioną na całym świecie pisarką.

Joanna Concejo – ilustratorka, graficzka; ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artystka ceniona w Polsce, we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii, gdzie regularnie wydawane są jej powieści graficzne oraz ilustrowane przez nią książki.

Ilustracje tworzone przez Joannę Concejo wyróżniają się we współczesnej sztuce wizualnej – są surrealistyczne, przypominają nieco obrazki z książek sprzed kilku dekad. Trudno się nad nimi nie zatrzymać – mają w sobie coś przejmującego; zdecydowanie skłaniają odbiorcę do refleksji. Przeglądając picturebook Kiedy dojrzewają porzeczki, można odnieść wrażenie oglądania osobistego dziennika – dzięki temu nasze głowy snują niesamowite historie.

Przejmujący mariaż słów i ilustracji

Olga Tokarczuk i Joanna Concejo są współautorkami Zgubionej duszy z 2017 roku. Dziś czekamy z niecierpliwością na Pana Wyrazistego – powieść, której premierę wydawnictwo Format AB zapowiedziało na 25 stycznia 2023 roku.

Mistrzowskie operowanie metaforą i pełne tajemnicy ilustracje stanowią zachwycające połączenie, dzięki którym dzieła tworzone przez Tokarczuk i Concejo uwalniają najgłębiej skrywane pokłady czytelniczej wyobraźni. Odbiorcy tworzą własne interpretacje i patrzą na książkę przez pryzmat osobistych doświadczeń.

Jak nie stracić twarzy?

O czym jest Pan Wyrazisty? O współczesnym do bólu toksycznym indywidualizmie. O wpatrzeniu, a wręcz zapatrzeniu w siebie. I o tym, co się dzieje, gdy nagle tracimy tę jedną powierzchowną cechę, na której oparliśmy całe swoje ja.

Pan Wyrazisty miał twarz – twarz piękną, rozpoznawalną, sprzedającą. Co się stanie, gdy jego wyrazista twarz niepostrzeżenie się… rozmyje?

W Panu Wyrazistym, jak w każdej chyba książce Tokarczuk, przenikają się płaszczyzny: dosłowności i metafory, formy i treści, a za sprawą współpracy z ilustratorką, także słowa i obrazu.

Kolejna powieść Olgi Tokarczuk to dobry moment, by zapoznać się z twórczością noblistki, jeśli dotąd nie znalazła miejsca w Twojej biblioteczce. Pan Wyrazisty będzie krótką, bo przeszło sześćdziesięciostronicową opowieścią o pułapkach, które czają się na rozbuchane ego współczesnego człowieka, poszukującego uwagi i skamlącego o uznanie.

I nie jest to historia jednego człowieka, lecz opowieść o kondycji dzisiejszego społeczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: