Studia w Poznaniu – Jaki kierunek wybrać?

Wielu absolwentów szkół średnich nie ma jeszcze jasno obranego kierunku, w jakim może potoczyć się ich dalsza edukacja lub kariera zawodowa. Często osoby niezdecydowane przedłużają okres poszukiwania, wybierając studia. Poznań oferuje niezwykle bogatą ofertę dla studentów, jednak żeby być zadowolonym, warto wybrać optymalny kierunek studiów.

Poznańskie uczelnie edukują niemal w każdej dziedzinie. Absolwenci szkół średnich mają do wyboru dziesiątki, a nawet setki kierunków studiów. Jeśli jednak nie mają obranego z góry celu, trudno zdecydować się, czy wybrać Uniwersytet Ekonomiczny czy może działający w Poznaniu Uniwersytet Medyczny. A może najlepsze możliwości do rozwoju zapewni Uniwersytet Artystyczny? Poznaj możliwości i podejmij świadomy wybór.

Studia w Poznaniu – miasto przyjazne żakom

Życie studenckie od wielu lat intensywnie funkcjonuje w Poznaniu. Akademia Wychowania Fizycznego, działający w Poznaniu Uniwersytet Przyrodniczy czy Politechnika Poznańska każdego roku skupiają w swoich murach rzesze studentów. Kierunki studiów w Poznaniu są niemal nieograniczone, dlatego tutejsze uczelnie zapraszają młodych ludzi o każdych zainteresowaniach. Miłośnicy matematyki czy informatyki mogą studiować na Politechnice Poznańskiej, a przyszli lekarze na Uniwersytecie Medycznym. W Poznaniu uczelnie proponują dziesiątki rozwiązań, dzięki czemu nawet najbardziej nietypowe pasje można tu rozwijać na studiach dziennych, studiach zaocznych lub studiach podyplomowych. Studia w Poznaniu to zatem bardzo dobry kierunek dla osób, które wciąż wahają się, co do dalszej życiowej drogi. Ponieważ kierunki studiów dostępne w mieście są niezwykle różnorodne, można szukać swojej pasji lub przyszłego zawodu bez konieczności zmiany miasta. W swoje mury może przyjąć studentów działająca w Poznaniu Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa bądź mająca oddział w Poznaniu Wyższa Szkoła Pedagogiki, która zaprasza zarówno na studia zaoczne, dzienne czy studia podyplomowe. W dzisiejszych czasach niezwykle cenne są też kompetencje miękkie, dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się w Poznaniu Wyższa Szkoła Komunikacji czy też Szkoła Zarządzania i Bankowości. Zarówno na uczelniach publicznych, jak i w szkołach wyższych prywatnych, na studentów czekają szerokie możliwości. Naturalnie najbardziej rozpoznawalny jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który również posiada szeroką ofertę, która potem pozwala zrealizować nawet najbardziej ambitne plany zawodowe.

Ciekawe możliwości dają w Poznaniu studia z zakresu nauk psychologicznych i administracyjnych na Collegium Humanum. Studia w Poznaniu w tej szkole to nie tylko najbardziej popularne kierunki jak psychologia czy prawo w trybie stacjonarnym, ale również szereg kierunków, na których studenci w stolicy Wielkopolski przygotowują się do pracy zawodowej w najbardziej pożądanych branżach.

Gdy gra w tobie artystyczna dusza

Jak już zostało wspomniane, studia w Poznaniu to także możliwość rozwoju na wielu kierunkach artystycznych. Na Uniwersytecie Artystycznym można poznać tajniki dziedzin, które pozwalają łączyć artystyczne pasje z intratną pracą. Stąd duże zainteresowanie takimi kierunkami jak grafika, animacja, fotografia czy architektura wnętrz. Wciąż część studentów nie zdaje sobie sprawy, że kierunki studiów artystycznych mogą potem zaowocować ciekawymi propozycjami pracy, chociażby w sektorze game development. Kierunek graficzny czy animacji będą tu doskonałym przykładem, a studenci poznają zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty tej profesji.

A jakich kierunków studiów powinni szukać miłośnicy muzycy? Z pomocą przychodzi oferta, jaką posiada Akademia Muzyczna w Poznaniu. Przyszli piosenkarze i piosenkarki mogą kształcić się na takich kierunkach jak wokalistyka, a z kolei instrumentaliści mają do wyboru instrumentalistykę wraz z licznymi specjalizacjami. Do wyboru są też kierunki studiów teoretyczne, jak chociażby historyczne praktyki wykonawcze. Studia w Poznaniu na kierunkach artystycznych to wiele możliwości, a także możliwość dostania się do którejś z licznych instytucji artystycznych, funkcjonujących w Poznaniu. Poznań to także liczne kierunki humanistyczne, począwszy od klasyków takich jak filologia, przez dziennikarstwo po kulturoznawstwo. Niezwykle szeroki wybór kierunków daje wiele możliwości w dalszym rozwoju czy karierze zawodowej.

Co da wyższa szkoła?

Dawniej panowało przekonanie, że studia to przede wszystkim przepustka do kariery zawodowej. To po części prawda, ponieważ Politechnika Poznańska czy Wyższa Szkoła Bankowa każdego roku dostarcza na rynek pracy specjalistów, dla których studia wyższe były okazją do wyspecjalizowania się w poszczególnych zawodach. Równie precyzyjny będzie także każdy kierunek lekarski czy tak dokładne kierunki, jak np. inżynieria zarządzania. Niemniej część osób wybiera uczelnię, aby studiować na niej kierunek spójny z ich zainteresowaniami lub pasją, bez imperatywu późniejszego znalezienia pracy. Dla takich osób studia pierwszego i drugiego stopnia to często dopiero początek naukowej drogi, którą kontynuują na studiach doktoranckich.

Jak widać Poznań oferuje ogromne możliwości dla studentów. Wystarczy tylko obrać odpowiednią dla siebie ścieżkę.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: