sobota, 9 grudnia, 2023

Strażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami. Będą wyższe mandaty!

Mandaty dla osób na rowerach i hulajnogach jadących przez przejścia dla pieszych lub po chodnikach – to podstawowa zmiana w uprawnieniach straży miejskiej, które obowiązują od 20 października. Właściciele urządzeń transportu osobistego muszą się mieć na baczności.

Zmiany w rozporządzeniu zostały przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i wchodzą w życie właśnie od 20 października. Dzięki nim strażnicy będą mieli większe uprawnienia – poprzednia nowelizacja prawa odebrała im uprawnienia do nakładania mandatów od 50 do 100 zł na jeżdżących rowerami oraz hulajnogami elektrycznymi tam, gdzie nie wolno. Teraz te uprawnienia odzyskali.

Osoby poruszające się rowerami, hulajnogami elektrycznymi czy rowerami z silnikiem za przejeżdżanie przez przejście dla pieszych lub jazdę po chodniku będą mogły dostać mandat w wysokości od 50 do 100 zł – pojazd przez przejście, gdzie nie ma wyznaczonego przejazdu, trzeba przeprowadzić.

Osoby, które bez uprawnień jeżdżą rowerem, hulajnogą elektryczną, rowerem z silnikiem czy innym urządzeniem transportu osobistego – będą mogły dostać mandat w wysokości 200 zł. Co to znaczy bez uprawnień? Osoby w wieku poniżej 18. roku życia muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. A jeśli taka osoba spowoduje kolizję lub zagrozi bezpieczeństwu ruchu rowerowego – wówczas sprawa trafi do sądu rodzinnego – a sędzia może nałożyć na opiekuna niepełnoletniej osoby znacznie wyższą grzywnę – 1500 zł lub więcej, jak informuje portal “dziennik”.

Strażnicy będą mogli także karać mandatami do 500 zł także za inne przewinienia – taki mandat będą mogli dostać na przykład ci, którzy nie złożyli deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw jako właściciele lub zarządcy nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Źródło: dziennik
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoStrażnicy miejscy z nowymi uprawnieniami. Będą wyższe mandaty!