Straż Miejska fot. Sławek Wąchała

Straż miejska kontroluje noszenie maseczek. Sypią się mandaty!

200 kontroli i prawie 130 wręczonych mandatów – to wyniki styczniowych kontroli strażników miejskich, którzy sprawdzali, czy poznaniacy noszą maseczki w tych miejscach, w których to obowiązuje.

Maseczki, dystans i dezynfekcja to nadal najlepsza ochrona przed zakażeniami koronawirusem, zwłaszcza że zakażeń nadal jest bardzo dużo – 7 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 22 tysiącach nowych zakażeń. Nadal też obowiązuje nakaz noszenia maseczek w komunikacji miejskiej, sklepach, urzędach i innych budynkach publicznych – a za ich brak grożą mandaty.

Takimi właśnie mandatami straż miejska ukarała tylko w styczniu tego roku 128 osób podczas prawie 200 przeprowadzonych kontroli. 38 osób zostało pouczonych, a 14 spraw skierowanych do sądu.

Zarząd Transportu Miejskiego apeluje o zasłanianie ust i nosa maseczką podczas podróży tramwajami i autobusami – priorytetem jest bezpieczeństwo pasażerów. W pojazdach wyświetlane są również plansze informacyjne na ekranach LCD w tramwajach i autobusach. Przy drzwiach naklejone są piktogramy informacyjne – mają przypomnieć pasażerom, że w pojeździe mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką.

Źródło: UMP fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)