Strajk Kobiet plac Wolności

Strajk Kobiet Poznań kontra mężczyźni? Jest oświadczenie

„W ostatnich dniach jesteśmy bardzo zaniepokojone zachowaniem mężczyzn, którzy chcą zagarnąć nasze protesty, dyscyplinując kobiety i próbując na nich wymusić pewne działania” – napisały działaczki. I zapewniły, że na to nie pozwolą.

Już niejednokrotnie kobiety biorące udział w Strajkach Kobiet zwracały uwagę, że mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy dotąd nic nie zrobili, by poprawić ich sytuację, usiłują im „objaśniać świat”. No cóż, w zasadzie trudno się temu dziwić. Skoro od wieków byli przyzwyczajeni, że to oni decydowali i zarządzali, zaś kobiety były tylko potulną stroną wykonawczą – będzie trudno im się odnaleźć w nowej, odwrotnej roli, w której nie mają rządzić i oczekiwać, aż ktoś wykona polecenia – tylko wysłuchiwać poleceń i je wykonać…

Jak jednak twierdzą działaczki Strajku Kobiet Poznań, kilku panów uznało kobieca inicjatywę za świetną metodę na wypromowanie siebie i swoich celów. Na to się nie godzą i dlatego postanowiły opublikować to oświadczenie:

„Jako koalicja grup kobiecych, działających w imieniu tych, które domagają się dostępu do podstawowych praw reprodukcyjnych stanowczo sprzeciwiamy się zarówno przemocy ze strony mężczyzn, jak i koalicji z grupami, które nawołują „do wymordowania antyfaszystek”. Wszystkie mamy postawy antyfaszystowskie i same chcemy decydować o naszym życiu.

W ostatnich dniach jesteśmy bardzo zaniepokojone zachowaniem mężczyzn, którzy chcą zagarnąć nasze protesty, dyscyplinując kobiety i próbując na nich wymusić pewne działania. Działania te są społecznie niebezpieczne! Nawoływanie do zapomnienia, “kto jest za aborcją, a kto przeciw”, zapraszanie do sojuszu z neo-nazistami i częścią kibiców, którzy wrzeszczą o “wymordowaniu antyfaszystek” oraz pouczanie nas, jak powinnyśmy protestować i do kogo dostosować nasze postulaty – jest dla nas nie do zaakceptowania.

Dlatego oficjalnie mówimy NIE obecności i organizacji protestów przez osoby, które postępują w ten sposób. Nie jest nam po drodze. To jest walka KOBIET, walka o prawa reprodukcyjne i nie pozwolimy, żeby było inaczej.
W naszej sprawie
NBF Nowy Byt Feministyczny
Manifa Poznań
Black Venus Protest
Poznański Ruch Antyfaszystowski
Strajk Kobiet Poznań

Działaczki zapowiedziały, że nie będą się wdawać w dyskusje na ten temat, bo nie mają na to czasu, ale podkreśliły, że „Nie ma tu ani słowa o tym, że mężczyźni mają wyp…ać, ani o tym, że są niemile widziani na protestach. Prosimy, czytajcie ze zrozumieniem, naprawdę jest co robić”.

No cóż, w zasadzie było do przewidzenia, że gdy powstanie nowa, i to potężna siła, to wiele osób będzie chciało ją wykorzystać nie po to, by pomóc kobietom, ale by wypromować siebie. Nietrudno było też przewidzieć, że będą to w większości mężczyźni, bo jest ich w polskiej polityce więcej, no i są przyzwyczajeni do tego, że objaśniają świat biednym kobietkom. No i, jak mówi stare przysłowie, wyjątkowo trafne w tej sytuacji: „sukces ma wielu ojców”.

Jednak w tym przypadku, ponieważ to demonstracja kobiet, co do ojców strajku nie ma najmniejszych wątpliwości, kim są – także kobietami. Które nie zamierzają pozwolić na zawłaszczenie swojego sukcesu.

el