Staw na Morasku w Poznaniu po remoncie (ZDJĘCIA)

staw, Morasko fot. UMP

Wyprofilowane brzegi, wyrównane dno, umocnione skarpy oraz nowe drzewa i hoteliki dla owadów. Właśnie zakończył się remont stawu na Morasku, przy skrzyżowaniu ulicy Glinienko z ulicą Okolewo. Zyskało także jego otoczenie.

Staw jest bardzo ważnym miejscem na retencyjnej mapie Poznania, bo stanowi naturalne miejsce gromadzenia się wód opadowych. Niestety, z powodu braku konserwacji i remontów zamulony i zarośnięty staw przestał pełnić swoją funkcję, a spływająca do niego woda rozlewała się na sąsiednie pola. Dlatego miasto zdecydowało się na jego remont – by przywrócić funkcję retencyjną stawu, która pozwoli ochronić okoliczne tereny przed skutkami suszy i nawalnych deszczy, a przy okazji poprawić bilans wodny Moraska.

„Remont stawu obejmował między innymi: reprofilację skarp i brzegów zbiornika wraz z wykonaniem nowych umocnień stopy skarp i zasianiem na nich roślin” – informuje Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, który zlecił prace i opiekuje się stawem. – „Zbiornik został także pogłębiony i wyrównany, wykonano ziemny zjazd konserwacyjny oraz zapewniono dojazd do zbiornika bezpośrednio od ulicy Okolewo. Przeprowadzone prace były też okazją do zagospodarowania terenu przyległego do stawu. Został on oczyszczony, wyrównany i obsiany mieszanką traw. Wokół stawu stanęło 8 nowych drzew miododajnych – klonów pospolitych. Na działce pojawiły się także hoteliki dla owadów zapylających, które będą tu miały dostęp do dobrej stołówki i wody”.

Prace utrzymaniowo-remontowe zakończyły się w kwietniu i przywróciły stawowi walory użytkowe oraz estetyczne.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: