Łukasz Szumowski konfr. pras. fot. MZ

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Od 12 marca

Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii, dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie MZ dotyczące wystąpienia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego – poinformowało dziś Ministerstwo Zdrowia.

Czym jest stan zagrożenia epidemicznego? Zgodnie z zapisami Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Ogłasza go i odwołuje minister zdrowia w porozumieniu z ministrem do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego wtedy, gdy zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa.

Stan zagrożenia epidemicznego oznacza, że minister zdrowia lub wojewoda mogą nałożyć różne restrykcje przeciwdziałające rozszerzaniu się chorobny, od szczepień ochronnych – w przypadku koronawirusa akurat ich nie ma, więc tej choroby to nie dotyczy – aż do ograniczeń przemieszczania się po rejonie objętym stanem zagrożenia epidemicznego. Czyli w tym przypadku całym kraju.

Podczas stanu zagrożenia epidemicznego władze mogą czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy i zakazać organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności. To akurat zostało już w Polsce wprowadzone.

Mogą także nałożyć obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów, nakazać udostępnić nieruchomości i środki transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi, skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii lub zakazać obrotu niektórymi towarami.

MZ, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze