Stan epidemii: co wolno, a czego nie galeriom handlowym?

Avenida
Ministerstwo Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju – w odpowiedzi na głos przedsiębiorców – wprowadziło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym handlu w galeriach handlowych.

Rozporządzenie jasno wskazuje, które branże mogą prowadzić handel w takich obiektach. Ma to ułatwić przedsiębiorcom interpretację przepisów wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Aktualizacja przepisów zawiera katalog branż dopuszczonych do prowadzenia działalności w obiektach handlowych powyżej 2000 m kw.

Obecnie rozporządzenie wprowadzające stan epidemii na terytorium RP zawiera katalog branż, które mogą prowadzić działalność w galeriach handlowych:

· spożywcza,
· kosmetyczna, z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania,
· artykułów toaletowych i środków czystości,
· wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
· artykułów remontowo-budowlanych,
· prasowa,
· artykułów dla zwierząt,
· paliw.

Dodatkowo w galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne, ale tylko w zakresie dowozu, bez usług „na wynos” w samej galerii. Na terenie galerii z handlu wyłączone będą natomiast tzw. wyspy handlowe.

W efekcie w galeriach dopuszczona będzie nadal działalność podmiotów oferujących jedynie niezbędne w bieżącym okresie produkty i usługi.

Zmiany w zakresie handlu w galeriach, które doprecyzowują dotychczasowe przepisy, wychodzą naprzeciw postulatom zgłaszanym zarówno przez organizacje zrzeszające galerie handlowe, jak i organizacje przedsiębiorców z różnych branż, m.in. branży kosmetycznej i jubilerskiej.

Zmiany obowiązują od soboty, 21 marca. Rozporządzenie znajdziecie tutaj.

Ministerstwo Rozwoju, el

Podziel się: