Śrem: Seniorzy oszukani metodą „na prokuratora i policjanta”

Śrem fot. UM Śrem

„Oszuści znowu atakują” – ostrzegają śremscy policjanci. Tym razem senior stracił 45 tysięcy złotych, a seniorka – ponad 37 tysięcy złotych. „Apelujemy do mieszkańców powiatu śremskiego: nie dajcie się oszukać”.

28 września Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona o tym, że śremianka została oszukana metodą „na prokuratora i policjanta”. Dzień wcześniej około godz. 13.30 w mieszkaniu seniorki zadzwonił telefon stacjonarny. Mężczyzna, który dzwonił poinformował kobietę, że jest prokuratorem i dzwoni do niej, bowiem jej dowód osobisty, a także dowód jej męża zostały sfałszowane i w dwóch śremskich bankach jest mafia, która wypłaci im pieniądze z konta.

Oczywiście oszust powiedział seniorce, jak się przed tym obronić. Najpierw, by wzbudzić jej zaufanie, polecił, aby się nie rozłączała i zadzwoniła na numer 112. A później poinformował ją, że policja zdąży zamrozić pieniądze przed mafią, ale ona musi je wypłacić i przekazać policjantowi po cywilnemu.

Kobieta wykonała polecenia oszusta i wypłaciła 30 tysięcy z banku na osiedlu Helenki, a później osobiście przekazała te pieniądze oszustowi. Później – rozmawiając cały czas przez telefon komórkowy z oszustem – z drugiego banku wypłaciła ponad 7 tysięcy złotych. Te pieniądze seniorka również osobiście przekazała oszustowi – który zamówił dla niej taksówkę, aby nie musiała iść pieszo…

W bardzo podobny sposób został oszukany senior – ale on stracił 45 tysięcy złotych.

„Niestety, mimo licznych i częstych policyjnych komunikatów, kampanii społecznych i zaangażowania różnych instytucji i mediów w nagłaśnianie kolejnych spraw, seniorzy nadal padają ofiarami oszustów” – ostrzegają policjanci. – „Dlatego tak ważne jest to, aby z nimi rozmawiać i przypominać w jaki sposób działają przestępcy. Uświadamiając seniorów można pomóc ochronić im oszczędności życia i zaoszczędzić sporo stresu”.

Źródło: KPP Śrem

Podziel się: