Śrem: ostatnia w tym roku przysięga wielkopolskich terytorialsów

Przysięga terytorialsów 4 fot. WOT
W Wielkopolsce to już ostatnia przysięga w tym roku. Na placu jednostki w Śremie przysięgę na sztandar złożyło 70 terytorialsów, w tym 14 kobiet. Ten szczególny dzień poprzedzony był wielogodzinnymi treningami wojskowymi.

Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę 14. grudnia 2019 roku i zasilili 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, to ludzie różnych zawodów i pasji. Wśród nich znalazł się: członek Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, znany z organizowania kwesty „Zbiórka Powstańcza”, instruktor zapasów, meteorolog, czy mechanik silników lotniczych, pracujący w kaliskim zakładzie. Każdy z nich musiał udowodnić, że poradzi sobie podczas służby.

Składający przysięgę zostali powołani do służby 29. listopada. Przez 16 dni szkolili się pod okiem instruktorów ze 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie. Uczyli się taktyki, posługiwania bronią, przetrwania w trudnych warunkach, poprawnych zachowań w przypadku ataku przeciwnika czy pierwszej pomocy na polu walki. Oczywiście przysięga wojskowa nie kończy szkolenia terytorialsa. Aby osiągnąć pełną gotowość bojową w WOT, żołnierz szkoli się trzy lata. Od tej chwili każdy z nich musi uczestniczyć w ćwiczeniach rotacyjnych (w dni wolne od pracy) oraz dwa razy w roku trzeba stawić się na szkoleniu poligonowym (szkolenie zintegrowane).

Jak się okazuje, przysięga za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami.
– To chwila, na którą czekałam nie tylko ja, ale również moja rodzina – mówi 23-letnia Nicole Mielcarek, która na co dzień pracuje jako fakturzystka. – Udowodniłam sobie, że dam radę. Wiem, że miałam ogromne wsparcie ze strony mojego taty, który już służy w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To on zaraził mnie chęcią służby.

– Szesnastka nie była łatwa, ale zdałem! – dodaje Marcin Mrówka, członek Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. – Wielu moich kolegów już służy w 12 WBOT. Osobiście, widzę, że WOT to w pewnym sensie spadkobiercy tradycji i wartości, jakie wyznawali żołnierze Armii Krajowej. Jako członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej musiałem zostać terytorialsem.

Podczas uroczystości wyróżniono czterech żołnierzy, którzy wykazali się najwyższymi notami w trakcie „szesnastki”. Otrzymali w obecności swoich rodzin listy gratulacyjne od dowódcy 12 WBOT- płk Rafała Miernika.
Nowi „Terytorialsi” od tej chwili będą szkolić się dalej w swoich batalionach, tzn. w 124 batalionie lekkiej piechoty w Śremie oraz 125 blp w Lesznie.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy prawie 1360 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już ponad 24,000 tys. żołnierzy, w tym ponad 20,000 tys. ochotników. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Aktualnie pod brygadę podlega również nowo utworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

12 WBOT, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: