Jarosław Kaczyński fot. Karolina Adamska

Spotkanie ostatniej szansy – czy Jarosław Kaczyński będzie wicepremierem?

Po godzinie 20.00 w środę zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą, ministrem sprawiedliwości i liderem Solidarnej Polski. Co ustalono?

Po spotkaniu nie wydano żadnego oficjalnego komunikatu o wyniku rozmów, jednak jak informuje Onet.pl, Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro doszli do porozumienia w sprawie dalszego trwania koalicji Zjednoczonej Prawicy. Tak podały źródła Onetu. To wiadomo na pewno, ale już co do szczegółów zawartego porozumienia doniesienia są sprzeczne.

Na pewno będą wprowadzone poprawki w ustawie o zakazie hodowli zwierząt futerkowych, które zaakceptuje Solidarna Polska i dzięki którym poprze tę ustawę. Jednak jak konkretnie będą wyglądały – nie wiadomo.

Zgodnie z informacjami Onetu nie było rozmów o ustawie o tzw. bezkarności urzędniczej, czyli zdejmowaniu odpowiedzialności z urzędników za działania w czasie pandemii nawet jeśli nie były zgodne z prawem, o ile miały na celu walkę z covid-19. Przypomnijmy, że zgodnie z tym projektem do odpowiedzialności nie mógłby być pociągnięty premier Morawiecki za próbę przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych – a właśnie kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że decyzje Morawieckiego w tej sprawie zostały „wydane bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa”. Tej ustawy również Sprawiedliwa Polska nie chciała zaakceptować. Co będzie z nią dalej – nie wiadomo. Być może ten projekt w ogóle nie będzie debatowany w Sejmie.

Politycy Solidarnej Polski mają też zrezygnować z jakichkolwiek samodzielnych inicjatyw w sprawach światopoglądowych. Każde działanie będą musieli skonsultować z PiS.

Żeby zakończyć wojnę między premierem a Zbigniewem Ziobrą, Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu jako wicepremier. Miałby zostać szefem tzw. komitetu bezpieczeństwa i nadzorować ministerstwo sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. Onet ocenia szanse realizacji tej opcji na 99 proc., choć oficjalnego potwierdzenia tej informacji nadal nie ma.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze