Spektakl “Odłamki” w hołdzie ofiarom KL Posen (ZDJĘCIA)

Odłamki FORT VII fot. Sławek Wąchała-

84 lata temu, 10 października 1939 r., w Forcie VII rozpoczął działalność pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny w Polsce. Każda rocznica jego otwarcia jest upamiętniona wydarzeniem artystycznym. W tym roku był to spektakl “Odłamki”.

Przedstawienie powstało w ramach współpracy Stowarzyszenia Artefiktion e.V. z Hanoweru, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII z Teatrem Muzycznym w Poznaniu z myślą o ofiarach wojen i katastrof, wszystkich zabitych, sponiewieranych, okradzionych z tożsamości, przyszłości, szczęścia, a często i życia. Tu było hołdem dla wszystkich ofiar KL Posen.

Mamy więc historię matki opłakującej syna w wersji muzycznej Giovanniego Battisty Pergolesiego zestawionej ze współczesną perspektywą, czyli powstałą specjalnie na potrzeby tego spektaklu muzyką Tatjany Prelević. Wszystko razem jest niezwykle przejmujące i uświadamia nam, że zazwyczaj nie chcemy pamiętać o złych czasach, tragediach, masowych mordach czy katastrofach. One są smutne, ciężkie, szarpiące nerwy i zabierające energię. Ale czy chcemy czy nie, czy pamiętamy czy nie – wszyscy ci, którzy tragicznie odeszli, i tak są wśród nas. Żyją jeśli nie w pamięci, to w podświadomości i w swoich potomkach jak odłamki szkła.

Koncepcja i reżyseria: Grażyna Przybylska-Angermann
Kompozycja: Tatjana Prelevic
Kierownictwo muzyczne: Nemanja Lukic
Scenografia: Anja-Katharina Lütgens
Projekt i wykonanie kostiumów: Elvira Freind
Reżyseria światła i dźwięku: Marco Benduch
Dramaturgia: Klaus Angermann
Śpiew: Sophia Revilla, Laura Bohn-Schandry, Sonja Catalano, Johanna Krödel
Kwartet smyczkowy: Elina Medjanika, Jereneja Vidmar, Jo Ann Lehmann, Sophia Grest

Spektakl był wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi “Czas na Teatr”, który zorganizował Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Źródło: UMP

Podziel się: