Sondaż. Znaczna przewaga PiS. KO z największym spadkiem

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion
Gdyby wybory odbyły się dzisiaj wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość według sondażu pracowni Estymator. Mimo znacznej przewagi nad konkurencją, obecnie rządzącego ugrupowanie nie byłoby w stanie rządzić samodzielnie.

Sondaż został przeprowadzony dla portalu DoRzeczy.pl. Pierwsze miejsce zajmuje w nim Prawo i Sprawiedliwość na które chce głosować 37,6% (wzrost o 0,2%) wyborców. Jednocześnie rządząca partia znacznie wyprzedza wszystkie ugrupowania opozycyjne.

Druga w sondażu jest Koalicja Obywatelska. Może ona liczyć na 19,2% poparcia. Koalicja zrzeszająca m.in. Platformę Obywatelską oraz Nowoczesną zanotowała również największy spadek w porównaniu z poprzednim badaniem. Na KO chce głosować o 2,3% mniej wyborców.

Trzecie miejsce w sondażu zajęło ugrupowanie Szymona Hołowni, na którego głos według sondażu chciałoby oddać 17,1% wyborców. Jest to wzrost o 0,9% w porównaniu z poprzednim badaniem.

Kolejna miejsca zajmują Lewica z wynikiem 11,4% poparcia (wzrost o 1,7%); Konfederacja – 6,9% (spadek o 0,2%); PSL-Koalicja Polska – 5,5% (wzrost o 0,1%).

Dziennikarze Onetu przeliczyli poparcie ugrupowań na potencjalne mandaty w Sejmie. Z ich szacunków wynika, że obecnie rządzące ugrupowanie może liczyć na wprowadzenie 212 posłów. KO według tych szacunków zdobywa 90 mandatów; ugrupowanie Szymona Hołowni – 82; Lewica – 42; Konfederacja 17; PSL – 12.

Podziel się: