Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki

Sondaż wyborczy. PiS i KO tracą poparcie. Konfederacja przed PSL

Prawo i Sprawiedliwość ciągle może się pochwalić największym poparciem wśród Polaków. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS.

Sondaż został stworzony dla “Rzeczpospolitej”. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego popiera 40 proc. mieszkańców naszego kraju. Największa partia opozycyjna, Koalicja Obywatelska, przekonała do siebie 25 proc. Polaków. Jednocześnie jak podkreśla gazeta, oba te ugrupowania straciły poparcie w porównaniu z wynikiem wyborczym.

Trzecie miejsce konsekwentnie przypada Lewicy, która tym razem dostała 12,8 proc. głosów. Niespodziewanie Konfederacja wskoczyła na czwarte miejsce i przeskoczyła PSL. Pierwsze ugrupowanie przekonało do siebie 6,2 proc. głosujących, a “ludowcy” 6 proc.

Czy Zjednoczona Prawica przetrwa w obecnym kształcie?

Znaczący wzrost sił Porozumienia Centrum oraz Solidarnej Polski spowodował, że część osób wątpi czy koalicja dotrwa do kolejnych wyborów w niezmienionym kształcie. Sondażownia postanowiła o to zapytać Polki i Polaków. 57,3 proc. z nich uważa, że “na pewno” lub “raczej” koalicja dotrwa do końca kadencji.

Grzegorz Schetyna liderem opozycji

W badaniu sprawdzono również, kto dla wyborców jest liderem opozycji. 23 proc. odpowiadających wskazało na Grzegorza Schetynę, szefa Platformy Obywatelskiej. Niżej są kolejno: Władysław Kosiniak-Kamysz (lider PSL, 11,4 proc.); Adrian Zandberg (SLD, 8.8 proc.); Paweł Kukiz (PSL, 7,5 proc.). Aż 40 proc. wyborców nie ma jednak zdania w tej sprawie.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla “Rzeczpospolitej” w dniach 22-23 listopada 2019 na grupie 1100 osób.

Dodaj komentarz

avatar