Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski

Sondaż: spektakularne spadki poparcia partii. Z wyjątkiem jednej

Według najnowszego badania IBRiS dla Onetu gdyby wybory do parlamentu odbyły się teraz, to wszystkie partie otrzymałyby mniej mandatów poselskich, bo wszystkim spadło poparcie. Z wyjątkiem jednej.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział zaledwie 47,9 proc. badanych. 47,8 proc. nie poszłoby do wyborów, a 4,3 proc. – nie wie.

A na kogo by zagłosowali? 34,9 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość – to spadek o 0,2 pkt proc. od poprzedniego badania przeprowadzonego 8 i 9 maja. 20,2 proc. głosów zdobyłaby Polska 2050 i to ona zajmuje drugie miejsce. Ona też jest jedyną partią, która nie odnotowała spadku od poprzedniego badania, ale wzrost – o 0,3 pkt proc.

Na trzecim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska – na nią zagłosowałoby 14,1 proc. badanych – tu spadek notowań wyniósł 0,6 pkt proc.

Lewica, tj. SLD, Wiosna i partia Razem otrzymałyby 8,4 proc. głosów – to także mniej, o 0,7 pkt proc. Na 5 proc. głosów mogłaby liczyć PSL–Koalicja Polska, która także zaliczyła spadek notowań o 0,6 pkt. proc.

Największy spadek zaliczyła jednak Konfederacja: partia zdobyłaby 4,5 proc. głosów, to mniej aż o 1,3 pkt proc.

12,9 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosowałaby w wyborach.

Sondaż dla Onetu przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS 31 maja metodą telefoniczną i za pomocą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na próbie 1100 osób.

1 1 vote
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze