Sondaż: poparcie dla partii i przedterminowe wybory

Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski
Gdyby wybory odbywały się dziś, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – ale otrzymałoby zaledwie 27 proc. głosów. Zaledwie 2 proc. mniej dostałaby Koalicja Obywatelska. 43 proc. Polaków uważa, że powinny się odbyć przedterminowe wybory.

Według sondażu przeprowadzonego przez Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 na trzecim znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 14 proc. Lewica zdobyłaby 8 proc. poparcia, a Konfederacja – 7 proc.

Do Sejmu nie weszłaby Koalicja Polska, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15, która otrzymałaby tylko 4 proc. głosów. 15 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo oddać głos. Sondaż telefoniczny został zrealizowany 20-23 listopada 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 pełnoletnich osób.

W drugim sondażu Kantar zapytał Polaków o to, czy powinny się odbyć przedterminowe wybory do Sejmu. I aż 43 proc. pytanych uważa, że tak, biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju, w tym 18 proc. jest o tym zdecydowanie przekonanych, natomiast 25 proc. skłania się ku odpowiedzi „raczej tak”.

Przeciwko przedterminowym wyborom zagłosowałoby 37 proc. badanych, przy czym 23 proc. odpowiedziało „raczej nie”, at 14 proc. „zdecydowanie nie”. 20 proc. uznało, że „trudno powiedzieć”.

Za przedterminowym wyborami zdecydowanie opowiadały się osoby młodsze, do 44 roku życia, mieszkańcy miast 20-100 tysięcy oraz większych, osoby o poglądach lewicowych lub sympatyzujące z ruchem Polska 2050 a także wykształconych na poziomie średnim i wyższym.

Przeciwko były częściej osoby starsze, po 55 roku życia, z wykształceniem podstawowym, o poglądach prawicowych i popierający partię rządzącą.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach: 6-12 listopada na reprezentatywnej próbie 1010 osób.

el

Podziel się: